Google iPhone’un güvenlik açığını buldu


29 Nisan 2020 Çarşamba 19:40
Google iPhone’un güvenlik açığını buldu

iPhone güvenlik açığı bu defa Google tarafından kamuoyuna açıklandı. Google’ın bir süredir devam ettirdiği Google Project Zero isimli ekip tarafından yapılan açıklamalar ile daha önce ortaya çıkmamış güvenlik açıklarına ilişkin bilgiler aktarıldı. Google iPhone kullanıcılarını da etkileyen bu açığı şimdi açıklamış olsa da aslında çok daha önce bulunduğu belirtiliyor.

iPhone güvenlik açığı Google Project Zero tarafından bulundu

Google Project Zero tarafından yayınlanan yeni bir blog yazısı, bulunan yeni açığın detaylarını ortaya çıkardı. Açıklanan bilgilere göre hem iPhone hem de diğer Apple ürünlerinde bu açık yer alıyor.

iphone güvenlik açığı

Yeni açıklanan bu güvenlik açığının Apple’ın ImageIO framework noktasında ortaya çıktığı belirtiliyor. Bu ImageIO framework, medya dosyalarının işlenmesi sırasında kullanılıyor. Sadece iPhone güvenlik açığı olarak da kalmıyor. Apple tarafından iOS, macOS, watchOS ve hatta tvOS işletim sistemlerinde kullanılıyor. Dolayısıyla tüm bu işletim sistemlerinin yer aldığı Apple ürünlerinde söz konusu açığı kullanmak mümkün oluyordu.

Söz konusu bu ImageIO framework, basit bir şekilde tanımlamak gerekirse medya dosyasının tipini tanımlamak için kullanılıyor. Otomatik olarak aktif bir şekilde çalıştığı için bu tip dosyalar aracılığı ile hackerlar söz konusu cihazlara erişebiliyor.

Apple yeni açıkları kapattığını ifade ediyor

Google tarafından yapılan açıklamalara göre Google Project Zero tarafından bulunan bu yeni güvenlik açıkları, daha önce Apple’a bildirildi. Apple’da çeşitli yazılım güncellemeleri ile bu güvenlik açıklarını kapattığını ifade etmiş durumda.

Ancak Google iPhone güvenlik açığı ile ilgili tam olarak sorunların çözülmemiş olduğunu da belirtiyor. Apple tarafından söz konusu açıklar kapatılmış olarak ifade edilse de halen daha belirli yöntemler ile hackerların bu açığı kullanması mümkün olabilir. Google Project Zero açık ile ilgili açıklama yapsa da nasıl kullanıldığı konusunda bilgi paylaşmayı tercih etmiyor.

Google söz konusu bu ekibi ile birlikte başta Android güvenlik açığı olmak üzere birçok farklı plaformdaki güvenlik açıklarını buluyor. Bulduğu bu güvenlik açıklarını da firmalara bildiriyor ve önlem alması konusunda uyarılarda bulunuyor. Daha sonrasında ise bu örnekte olduğu gibi söz konusu açıkları blog yazıları ile açıklıyor.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Google iPhone’un güvenlik açığını buldu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  apple ve güvenlik iki zıt anlamlı kelimedir…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Google Apple ile uğraşacağına kendi açıklarına baksın önce. Apple’ın 50 sene gerisinden gelip Apple’a çamur atmak ne derece bir ironidir..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   ahahaha 50 yıl gerisinden geliyor demek apple özellik barını bile kaç yıl sonra getirdi siz günde 5 defa şarja takmaya devam edin cihazınızı bu mantıkla.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  apple nin güvenlik açığıda maşallah hiç bitmiyor ya lise öğrencileri buluyor ya ev hanımları…..

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Android kendiyle uğraşsın. Heryeri açık saçık.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Fappening mi demek istediniz?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  İphone googlenin ki ni bulmaya çalışsa ohoo 😂

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   😬

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   dedi araba fiyatına telefon alan şahıs…

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Çalışsın ve bulsun ozaman.

" Google iPhone’un güvenlik açığını buldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google iPhone’un güvenlik açığını buldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google iPhone’un güvenlik açığını buldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 2. 2 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 3. 3 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 4. 4 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 5. 5 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 6. 6 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 7. 7 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 8. 8 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 9. 9 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 10. 10 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!