Google’da ‘ırkçılık şikayetine’ psikoloğa git tavsiyesi!


08 Mart 2021 Pazartesi 15:00
ABONE OL
Google’da ‘ırkçılık şikayetine’ psikoloğa git tavsiyesi!

“Google, Irkçılık ve cinsiyetçilik ile karşılaşan çalışanlarına akıl sağlığı tedavisi ya da sağlık iznine çıkmalarını tavsiye ediyor.”

Google insan kaynakları birimiyle ilgili bu iddia geçmişte şirkette çalışan bir grup personele ait. Google’dan konuya ilişkin bir açıklama henüz gelmedi. Ancak şimdiden teknoloji gündemi bu haberle yankılanmaya başladı bile.

NBC News’in eski Google çalışanları ile görüşecek yaptığı habere göre, çalışanlara insan kaynakları birimi tarafından mobbing yapıldı. Aynı zamanda diğer çalışanlar da buna sessiz kaldı. İfadelerin genelinde, şirketin itirazda bulunan çalışanları istifaya teşvik ettiği iddiası öne çıktı.

Google şikayet eden çalışanları istifaya sürüklüyor

Google’ın eski tasarımcısı Benjamin Cruz, ofiste bir meslektaşı tarafından ırkçılığa maruz kaldığını belirtti. İş arkadaşının kendisine “teninin beklenenden çok daha koyu olduğunu” söylemesi üzerine Cruz, İnsan Kaynakları departmanına gitti.

Ancak Google’dan gelen yanıt onu hayal kırıklığına uğrattı. Şirket Cruz’un izne çıkmasını talep etti. Döndüğünde ise yeni bir departmana geçmesini önerdi. NBC ile konuşan Cruz, “Bu şikayeti yaptıktan sonra işim altımdan itilmeye başladı,” dedi. Sonrasında başvurduğu tüm departmanlardan reddedildiğini ve istifaya zorlandığını iddia etti.

Google

Mobbinge uğrayan bir başka isim ise siyahi bir kadın April Christina Curley idi. Başarılı bir özgeçmişe sahip olan personel şirketin mühendislik departmanında görev alıyordu. Fakat beklenmedik bir şekilde geçtiğimiz terfileri reddedildi. Maaşından kesintiler yapılmaya başlandı. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında ise şirketten kovuldu. O da diğer arkadaşları gibi akıl sağlığı izni almaya yönlendirildiğini açıkladı.

‘Akıl sağlığı izni Google için sıradan bir durum’

Bu isimlere Google’ın eski iletişim yöneticisi William Fitzgerald da destek verdi. Twitter hesabından paylaştığı gönderide şu sözleri kaydetti:

Google İnsan Kaynakları bana da aynısını yaptı. Yönetimi sorguladığım zaman akıl sağlığı izni teklifiyle karşılaştım.

Üst üste gelen bu iddialar artmaya devam ediyor. İsmini vermek istemeyen bazı eski çalışanlar ise bunu anonim kalarak yapmayı tercih ediyorlar. Ancak hepsinin ortak bir kanısı var ki, ‘akıl sağlığı izni‘ adı altında uygulanan baskı Google’da artık çok sıradan bir durum.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hicbirsey dışarıdan göründüğü gibi değil. Holywood filmleri gibi milleti kandırıyorlar. Çoluk çocukta Avrupa ya amerika ya özeniyor.

" Google’da ‘ırkçılık şikayetine’ psikoloğa git tavsiyesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’da ‘ırkçılık şikayetine’ psikoloğa git tavsiyesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’da ‘ırkçılık şikayetine’ psikoloğa git tavsiyesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!