Okunma

Google Işıkları Söndürdü


28 Mart 2008 Cuma 22:00
Google Işıkları Söndürdü
Amerika, Kanada, İngiltere veya diğer birkaç ülkede ve YouTube’un açıldığından henüz haberi olmayıp bu ülkelerdeki vekil sunucularla internete giren kullanıcılarda Google bugün siyah bir arka planda açıldı. Dünya nüfusunu enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirmek isteyen Earth Hour organizasyonuna destek amaçlı olarak Google, siyah rengin daha az enerji tüketmesini örnek göstererek enerji tasarrufuna dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Google Hata Yapar mı?

Ancak burada atlanan nokta, siyah ışık eski model tüplü CRT monitörlerde daha az enerji tüketse de, günümüzde hayli yaygınlaşan LCD monitörlerde aslında normalin üstünde enerjiye ihtiyaç duyuyor. Yani Google ya hesaplarda hata yaptı ya da Earth Hour‘a dikkat çekmek için müthiş bir oksimoron kullanıyor.

:: Konuyla ilgili görüşlerinizi forumda paylaşın.

Yazan: Erhan Kahraman
Bilgi İçin: Earth Hour
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Google Işıkları Söndürdü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeşim ne olursa olsun CRT 200+ Watt ile çalışırken LCD’ler 35, 55 Watt arası güç tüketiyor.
  Varsın 55 Watt’a kadar çıksın:P…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  “WE’ve turned the lights ***** its your turn”
  görsel iletiye bakarsak
  gercekten SDN hata yapmıs….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bnece çok mantıklı. bu sayede insanları biliçlerdirebilirler.
  Ãœlkemizde de yapılsa keşke..
  Ama nerde????????????????????…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kampaya’ya bir açık bulup şunu haber yapalım mantığı ile oşuşturulmuş bence. Kampa tasarrufu siz siteye girdiğinizde etceksiniz demiyor. Sadece önemli bir konuya milyonlarca insanın dikkatini çekiyor. Biraz daha düzgün bakış lütfen….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bununla ilgili bir yazı vardı. Çok az bir fark varmış arada. 1 CRT’nin beyazdan siyahha geçmesi ile 1 LCD’nin beyazdan siyaha geçmesi arasındaki enerji farkı çokmuş. …

 6. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar napsın şimdi bi activex yükletsinde açışlışta monitör tipini denetlesin crt ise siyah lcd ise pembemi olsun yani, habere yanlış açıdan bakılmış, burada adamlar temsili olarak birşeye dikkat çekmek istemişler bence güzelde başarmışlar ama siz çok bildiğiniz için hemen ukalalık yapmışsınız…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  GooGLe bu yapar :D…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  LCD aletler enerji tüketimleriyle yeterince çevre dostu sayılmazlar mı?…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  SDN hata yapar mı?:D
  Google onu dememiş ki.
  “Biz ışıkları söndürdük. Şimdi siz de söndürün.” demiş.
  Haberdeki görselde yazıyor. :)…

" Google Işıkları Söndürdü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Işıkları Söndürdü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Işıkları Söndürdü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "