Okunma

Google İşletim Sistemi: Goobuntu


02 Şubat 2006 Perşembe 15:00
Google İşletim Sistemi: Goobuntu

Google’ın işletim sistemi projesi, tıpkı şehir efsanesi gibi (Haliç’e gömülü altınların konuşulduğu kadar) konuşulmuştu
. Hatta bu işletim sistemini bizzat Google
elemanlarının kullandığını iddia eden arkadaşlarım var, size onları da getiricem
🙂 Fazla da geyiğe dökmeden konu hakkında bilgiyi verelim. İlgili habere göre
Google yetkilileri de bu çalışlmayı doğrulamışlar. Seçim ise Linux’tan yana
olmuş.

Google, Ubuntu’yu seçti!
Son zamanların popüler Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu’yu geliştirerek
masaüstü işletim sistemini hazırlamayı planlayan Google’ın, sadece bu işe karar
vermesi yeterli.

Zira, bunun için gerekli olan mali kaynak da insan gücü de
gereğinden fazlasıyla var. Kaliteli bir işletim sistemi için geriye sadece gölgelerin
gücü kalıyor, onun da etkisi yok denecek kadar az.

Web sitesi alındı
İlgili gelişmeleri takip ediyoruz. Haberimizi bitirirken şunu da söyleyelim;
söz konusu işletim sistemine isim takanlar bile var. Kimbilir, Google da bu
ismi beğenir, “Bırakalım dağınık kalsın” der.

Konuşulan isim: Goobuntu. Hatta
web sayfası bile 2 gün önce kayıt altına alınmış. http://www.goobuntu.com

Ekran görüntüleri

Sitede yayınlanan ekran görüntüleri ise aşağıdaki gibi.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Google İşletim Sistemi: Goobuntu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bence microsoft’un canına okuyabilecek dünya çapında bir tek google var. Yabana atmamak gerek. Ancak çıkaracağı işletim sistemi windows’ta çalışan tüm programları desteklerse tutulur. En azından Directx destekli oyunlara çözüm üretmeli ki linux’ta oynanabilsin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  google zaten pardus yazılımlarını destekliyor. diğer linuks yazılımlarının gelişmesi içinde bütçe ayırıyor. eğer bir yazılım çıkarırsa zekasından şüphe ederim. çünkü en büyük kozu zaten özgür yazılımın çeşitliliği ve sayısız zekanın ortak ürünü olması. mikrosoft sadece insanların bağımlılığından yararlanıyor ki bu da pardus yaygınlaştıkça insanlar bu yazılımı tanıdıkça azalacak mikrosoft da elindeki kozu kaybedecek. dikkat edin ne kadar değiştirirse değiştirsin yazılımlarında köklü bir farklılık yapamıyor mikrosoft ki sık sık da kendini geliştirdiği izlenimi yaratıyor.
  vel hasılı kardeşim evet devlet bile bu projeyi sadece hani dostlar pazarda görsün diye başlattı belki ama pardusçular bu işi hükümetten çok daha fazla ciddiye alıp harika bir işletim sistemi geliştirdi. hele pardus 2009 u denemediyseniz şaşarım size. ben vista kulanıyordum ki herkes gibi bende sinir oldum ne yüklesem ne yüklesem derken herkes az kaldı sapret windows 7 çıkıyor falan dediler ki sanırım çıkmışda. ama bu da bir pazarlama stratejisi bence vistayı da çok övmüşlerdi ki ne olduğunu herkes gördü boş bir seneden az zamanda çizildi kariması.
  pardus ise kendini devamlı geliştiriyor ki diğer linuks yazılımlarının düşüncesi için wikiye bakmanız yeterli. dünyadaki en iyi linux diyemem tabi ama ulusal olması tamamen türkçe olması harika. bence kesinlikle yaygınlaşmasına katkı sağlamak gerekiyor. artık para vermeyelim haybeye ya. millet pc alırken içinde sanki program bedava geliyor sanıyor ki değil . her pc de yüzlerce dolar uçup gidiyor. yazıktır. üstelik Linus Torvalds bile kendisi diyor ya bill iyi bir iş adamı ama iyi yazılım yapamıyor 🙂
  özgürlük için hani eskiden derdik ya
  YELİ MALI YURDUN MALI HERKES ONU KULLANMALI.
  HELE EN İYİSİ LİNUX İSE!!!!
  pardus 2009 u mutlaka ama mutlaka deneyin millet, haybeye formak format her sene yeni mikrosoft yazılımı ayrı para ne gerek var, alın pardusu arada gidin güncelleştirin olsun bitsin!
  ilk başta zorlansanız da sonrada alışınca mikrosft kullananlara güleceksiniz inanın bana!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ne Çıkarsa Çıksın En güzel İşletim sistemini windows yaparr falan filan a aldanmayın

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllar önce söylüyorduk; Google, Microsoft’un tahtını sallayarak, kendine yer açmaya çalışıyor…

  Bugüne kadar olanlar; Microsoft’a sadece kardan zarar ettirdi. Bir bağımlılıktan kurtulmaya çalışırken, daha büyük bir bağımlılığa doğru gidiyoruz…

  Yasal Windows’umdan vazgeçeceksem, bu sadece Ulusal işletim sistemi Pardus için olur. Pardus dururken, başka bir Linux yüklemem…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İşletim sisteminin tipine ne yapacaksınız ya performans ve sorularınıza cevap verebilmesi aranılan hususlar olmalı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  :p Pardusu kur dostum. sorun çıkmaz. kendine bir şeyler katarsın… kurulumu kolay kullanımı kolay ve zevkli tavsiye ederim.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Pardus kuracağım da cesaret edemiyorum. Kuran var mı arkadaşlar? Güzel bir şeye benziyor. Baydı zaten XP 😛

 8. SDN Okuru dedi ki:

  İğrenç bir arayüzü var işletim sistminin. Google, sunucalarında bunu kullanıyor olabilir. Pardus, bundan daha güzel tabii ki. Ubuntu’dan güzel diyemem ama değişiklik yapacaklarına gerçekten kendi Linux’unu yazsalardı Pardus gibi.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bir işletim sistemleri eksikti zaten 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yapsınlar yapmasına hatta TÃœBİTAK’da yaptı işletim sistemi de oyun oynayamıyoruz kardeşim. Oyun oynanabilir işletim sistemi yapsınlar. Yeter Microsucks microsucks yıllardır…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Google hakkinda denecek fazla bir$ey yok. Uluslararasi kartellerle kar$ila$tirilmamali (Microsoft, Apple). Mal uretimi olmadan, yalnizca hizmet uretimiyle %99 kar marji olan bir olgu Google. 2 ortak parayi ne yapacaklarini du$unuyorlardir surekli. Benim bildigim kucuk ve ba$arili $irketleri satin aldiklari ve bili$imin ar-ge’sine onem verdikleri, o yuzden boyle bir i$letim sistemi fikri cok gercekci geldi bana.

  Ki zaten linux sisteminin uzerine kuruyorlar, bunun Mac OS, Windows gibi kapali kutu uretim sistem olmadigini biliyoruz. Geli$ime en acik sistem olan Linux, serbestce modifiyeleniyor.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bill Gates, Google’ın sahibini golf turnuvasında mı yenmiş ne? Adam Microsoft’ta her alanda rakip oluyor da (ve de başarılı) Vallah Türk olsalar ailesine küfür etmiştir diyeceğim de… :grin

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Google ilgili gelişmeyi yalanlamış. Zaten aklıselim bir şirket Intel destekli Moc OS X, MS gibi bir dev bulunan yere girmez diye düşünüyorum. O kadar da değil :grin .
  *****

" Google İşletim Sistemi: Goobuntu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google İşletim Sistemi: Goobuntu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google İşletim Sistemi: Goobuntu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "