Okunma

Google Japonya’ya da El Attı


27 Aralık 2007 Perşembe 22:00
Google Japonya’ya da El Attı
Son günlerde oldukça fazla konusu edilen bu ortaklığın zaten denge olmayan ortamda Google‘ın çok daha büyümesini sağlayacak. Japonya‘daki mobil sektörde arama ve diğer mobil işlemler konusunda lider olan Yahoo‘nun tahtının sallandığını düşününce bunlar oldukça tehlikeli oyunlar denilebilir.

Yahoo’ya Darbeler Devam Ediyor

İnternet üzerinden kumar reklamları yüzünden aldığı cezanın ardından, Çin‘de korsan yazılımlara destek ile ilgili suçlu bulunması ve Japonya‘daki liderliğinin sarsılma ihtimali ile Yahoo kötü günler geçiriyor denilebilir.

Google Yine Ne Planlıyor!

Google, Japonya‘nın belki de dünyanın en büyük mobil servislerinden biri olan DoCoMo‘nun e-posta, arama ve dosya paylaşımı gibi bölümlerini destek olmayı planlıyor. Bu servisin 49 milyon kullanıcısı olduğunu ve bunların hepsinin Japon olduğunu düşünürsek, çok büyük bir adım olarak nitelendirilebilir.
 
Yapılmak istenenlerse Google’ın normalde web üzerinden standart PC‘ler için sunduğu bütün servisleri Japon‘ların mobil servisine entegre etmek. Şimdi diyeceksiniz ki zaten mobil olarak uygulamaları bulunuyor, niye böyle bir şeye gerek duysunlar ki? Japonya‘da ki sistem Avrupa ve ABD‘de kullanılan GSM servisleri ile uyumlu değil. Tamamen farklı bir sistem olduğu için yazılımları da farklı oluyor ve servisi de…

Şimdi Google büyük ihtimalle bu payı alacaktır, neden derseniz? Çünkü geçen ay itibarı ile DoCoMo zaten Google‘ın Android adındaki Open Handset Alliance‘ına dahil olduğunu açıklaması yeteri kadar iyi bir cevap olacaktır herhalde.

Yazan: Güren Gürsel
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google Japonya’ya da El Attı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Japonya’ya da El Attı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Japonya’ya da El Attı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "