Google, Kadınları Arka Planda Bırakıyor


03 Haziran 2015 Çarşamba 06:00
Google, Kadınları Arka Planda Bırakıyor

Teknoloji dünyasının aslarından Google, 2015’in başı itibariyle toplamda 53 bin 600 çalışana sahip. Tam zamanlı çalışan bu kesimin büyük kısmı ise beyaz ırka mensup, erkek ve çoğunlukla Asyalı! Bir başka deyişle şirket etnik ayrımcılık yapma niyetinde olmasa da, dolaylı olarak belli bir zümreyi ve cinsiyeti ön plana çıkartıyor, bu kimselere iş hakkı sunuyor.

Bu konudaki eksikliklerinin farkında olduklarını dile getiren Google, konu hakkında çalışmaya devam ettiklerini söylüyor ve geçtiğimiz yıl işe alınan teknik çalışanların yüzde 21’lik kesiminin kadın olduğuna dikkat çekiyor. Bu oran her ne kadar kulağa hoş gelse de işin aslı öyle değil.

15-06/02/google.jpg

Google’ın yüzde 21’lik kadın teknisyen alımı aslında genele vurulduğunda sadece yüzde 1’lik bir artış anlamına geliyor. Öte yandan siyahiler ve hispanik kökenli Google çalışanlarının oranları da bir hayli düşük. Bu kesimdeki artış sadece yüzde 2 ve 3 oranında!

Google bu değerlerin çok fazla anlamı olmadığını çünkü bu açıklarını kapatmak niyetinde olduğunu tekrarlıyor ancak dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birinin yıllar boyunca bu derece “seçici” davranması kafaları karıştırıyor.

:: Google’ın bu bakış açısı sizce bilinçli mi, yoksa rastlantı mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Google, Kadınları Arka Planda Bırakıyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Genelleme yapmak doðru deðil. Nice baþarýlý imrendiren kadýn yöneticiler, çalýþanlar var. Kiþiyle alakalý, sadece para kazanýyým diye bakan zihniyet hem kadýnlarda hem erkeklerde var. Önemli olan hakkýný vermek.

 2. Ziyaretçi dedi ki:
 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Google da çalýþabilirsiniz

 4. Ziyaretçi dedi ki:
 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Mühendislik fakültelerinde ki kız öğrenci oranını artırmak için ne yapmak gerekiyor. Kız öğrencileri düşük puanla mı alacaklar. Peki yabancı dillerde de tam tersi bir durum var. Oralarda da erkek öğrenci çok az. Çok vahim bir durum. Bunu dengelemek için ne yapmamız gerekiyor.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Yahu arkadaşım dünya nufusuna oranla asyalı insan tabiki çoğunlukta kadın çalışana gelince mühendislik özellikle ileri mühendislik konularında google ın işine yarıyacak yeterlilikte mühendislerin ileri teknoloji uzmanlarının çoğu erkek ve bu işe yatırım yapan kendini geliştiren milletlerden afrikanın 3. dünya ülkelerinin durumu zaten ortada google a asıl şunu sormak lazım üst yönetici sınıfı çalışanlarınız üst seviye kademedeki insanlarınız hangi milletin hangi ülkenin hangi ırkın temsilcileri google maalesef iki tane aynı seviye yetenekte iki kişide kendine ait hissettiği batı avrupa veya amerikan yahudi ırkından olanları yükseltiyor tepe noktalara getiriyor kendi sitesinden cv lerine bakabilirsiniz. Hiçbir müslümanı çok gerekli görmedikçe üst kademelere çıkarmıyor çünkü yatırımcıları ve sergy ve larry asla buna müsade etmez amerika yahudi lobisi bu konuda yatırımcıları çok sıkı denetliyor. ve CİA FBI ve NSU ve merkezi hükümetin kati bir poltikası var…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Google bildiğim kadarıyla kötünün iyisi. Diğer şirketlerde durum onlardan daha kötü. En azından Google şeffaf davranıp bu sayıları açıklıyor. Pozitif ayrımcılık tabii iyi bir şey ama tek başına ne kadar yeterli? Mühendislik fakültelerinde okuyan kız öğrenci oranı %50'ye gelmediği sürece bu durum düzelmez. Bugün elektrik, elektronik, bilgisayar mühendisliği bölümlerindeki kız oranı %15-20 falandır. Sorun bu. Ve kızların bu kadar az olduğu ortamlarda erkek öğrencilerin bazıları kızlara karşı özel bir kıskançlık, çekememezlik ve hatta bazen düşmanlık gösteriyorlar. Profesyonel hayatta bu durum daha da kötüleşiyor. Kızların okul çağında matematik ve fen bilimlerine yönlendirilmesi gerek.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu zorlama nedir ya. İşe başvuranlar ve istedikleri özellikte olanlar erkekse ne yapsınlar yani. Sokaktan geçen kadını zorla getirip çalıştıracak halleri yok ya.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Googleyi taktir ***** women no problem demişler herhalde..

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  silikon vadisinin tamami oyle

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  kadýn çalýþan alsýnlar da 5 seneye kalmadan þirketi batýrsýnlar. çalýþtýðým þirkette 5 kadýn 1 erkek kadar çalýþmýyor. üstelik iþten kaytararak çalýþanlarýn da þevkini kýrýyorlar. kadýnlýklarýný kullanarak iþten kaçmayý çok iyi yapýyorlar. ben þirket sahibi olsam 1 tane bile kadýn çalýþtýrmazdým.

" Google, Kadınları Arka Planda Bırakıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Kadınları Arka Planda Bırakıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Kadınları Arka Planda Bırakıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası