Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak


26 Haziran 2020 Cuma 14:40
Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak

Basın kuruluşları ve teknoloji şirketleri arasında devam eden telif sorununu çözmeyi hedefleyen Google, kaliteli içeriklere ödeme yapacak. İnternetteki reklam politikaları ve reklam engelleme eklentileri sebebiyle birçok yayıncı kuruluş ücretli üyelik sistemine geçiş yapmıştı. Şirketin yeni politikası sayesinde birçok kişi ücretli içeriklere para ödemeden erişebilecek.

Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak

Yetkililer, başlangıçta Almanya’nın Der Spiegel, Avustralya’nın InQueensland ve Brezilya’nın Diarios Associados gibi yerel ve ulusal haber kaynaklarıyla anlaşma sağlanacağını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yüksek kaliteli içerik ödemesi yapan bir lisans programını tanıtan Google, hizmetin şimdilik haber ve keşfet platformlarında geçerli olacağını açıkladı.

Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak

Şirket, ücretli içerikleri okuyuculara bedava sunabilmek için haber sitelerine telif ödeyeceğini açıkladı. Google Haberler’in ürün yönetimi başkan yardımcısı Brad Bender, ” Yeni projemizin daha fazla kitleye ulaşabilmesi adına şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki aylarda daha fazla haber sitesi ile anlaşarak hizmetimizi genişletmeyi planlıyoruz. ” dedi.

Fransa Ulusal Rekabet Kurumu(Autorite de la Concurrence), Google’ın içerikler için yayıncı firmalara ve haber ajanslarına ücret ödemesi gerektiğini açıklamıştı. Ayrıca Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu dijital platformların haberlerden elde ettiği geliri paylaştığını kanıtlayan zorunlu kod uygulamasını yürürlüğe sokacak.

Teknoloji şirketleri ve basın kuruluşları arasında yaşanan telif gerginliği her geçen gün artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği basın kuruluşlarına içerik konusunda adil bir şekilde ödeme yapılması için bazı kararlar almıştı.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?