Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak


26 Haziran 2020 Cuma 14:40
Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak

Basın kuruluşları ve teknoloji şirketleri arasında devam eden telif sorununu çözmeyi hedefleyen Google, kaliteli içeriklere ödeme yapacak. İnternetteki reklam politikaları ve reklam engelleme eklentileri sebebiyle birçok yayıncı kuruluş ücretli üyelik sistemine geçiş yapmıştı. Şirketin yeni politikası sayesinde birçok kişi ücretli içeriklere para ödemeden erişebilecek.

Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak

Yetkililer, başlangıçta Almanya’nın Der Spiegel, Avustralya’nın InQueensland ve Brezilya’nın Diarios Associados gibi yerel ve ulusal haber kaynaklarıyla anlaşma sağlanacağını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yüksek kaliteli içerik ödemesi yapan bir lisans programını tanıtan Google, hizmetin şimdilik haber ve keşfet platformlarında geçerli olacağını açıkladı.

Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak

Şirket, ücretli içerikleri okuyuculara bedava sunabilmek için haber sitelerine telif ödeyeceğini açıkladı. Google Haberler’in ürün yönetimi başkan yardımcısı Brad Bender, ” Yeni projemizin daha fazla kitleye ulaşabilmesi adına şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki aylarda daha fazla haber sitesi ile anlaşarak hizmetimizi genişletmeyi planlıyoruz. ” dedi.

Fransa Ulusal Rekabet Kurumu(Autorite de la Concurrence), Google’ın içerikler için yayıncı firmalara ve haber ajanslarına ücret ödemesi gerektiğini açıklamıştı. Ayrıca Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu dijital platformların haberlerden elde ettiği geliri paylaştığını kanıtlayan zorunlu kod uygulamasını yürürlüğe sokacak.

Teknoloji şirketleri ve basın kuruluşları arasında yaşanan telif gerginliği her geçen gün artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği basın kuruluşlarına içerik konusunda adil bir şekilde ödeme yapılması için bazı kararlar almıştı.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google kaliteli içeriklere ödeme yapacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti