Okunma

Android karanlık mod pil performansını artırıyor!


12 Kasım 2018 Pazartesi 09:33
Android karanlık mod pil performansını artırıyor!

Karanlık mod kullanabilen OLED ekranlı telefonların, uzun zamandır daha yüksek batarya performansına sahip olduğu konuşuluyor. Samsung, Apple, Huawei ve Google markalarının artık üst seviye güncel modelleri OLED ekrana sahip. Bunun nedeni de hem daha kaliteli görüntü vermesi hem de batarya performansına verimlilik katması.

Google karanlık modun Android telefonlarda daha yüksek batarya performansı verdiğini açıkladı!

Öncelikle Google karanlık mod neden daha az enerji harcıyor? Bunu açıklayalım. Bahsettiğimiz durumun en büyük nedeni, OLED ekranlarda her bir piksel kendi başın çalışıyor olması. Durum böyle olunca karanlık sayfalarda daha az piksel çalışır halde oluyor. Hatta OLED’in artılarından biri de, siyah görüntülerde pikseller kapanarak daha koyu bir renk elde ediliyor. Böylece hem daha verimli pil performansı hem de daha kaliteli görüntüler elde edilmiş oluyor.

google karanlık mod

Google AMOLED ekrana sahip Pixel ile IPS LCD ekrana sahip olan iPhone 7‘yi kıyasladı. Ortaya çıkan sonuçlarda AMOLED ekrana sahip olan Pixel’in karanlık modda çok daha yüksek enerji verimliliği oraya çıktı.

Yapılan kıyaslamada en yüksek parlaklıkta, normal modda Pixel 250 mA enerji harcarken, iPhone 7 230 mA enerji harcadı. Karanlık modda ise Pixel 92 mA, iPhone 7 ise 230 mA enerji harcadı. Bu sonuçları orana vurduğumuz zaman AMOLED ekrana sahip Pixel %93 daha verimli çalışmış oluyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Android karanlık mod pil performansını artırıyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bende J7 core var olcakmı bende

 2. Pocophone f1 dedi ki:

  İps ekran 4000 MA batsrya 2 gun gidiyor masallahi var

 3. Anonim dedi ki:

  Ben uzun zamandır bu şekilde kullanıyorum. Pil performansını yaklaşık %20 iyileştiriyor.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ekran yanması olmasa çok iyi de o biraz sıkıntı oled almam ben o yüzden

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eee bende s8 var nasıl yapcam bunu

" Android karanlık mod pil performansını artırıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android karanlık mod pil performansını artırıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android karanlık mod pil performansını artırıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "