Okunma

Google Kendi Kendine Ceza Kesti


06 Ocak 2012 Cuma 10:00
Google Kendi Kendine Ceza Kesti

Başarı adaletli olmakla doğru orantılıdır. Çünkü insanlar bak kendi ürünlerini kayırıyor demezler. Verilen puanlama ile ilgili akllarda soru işareti pek kalmaz. Google dünyada en çok kullanılan arama motoru. Google’ın pagerank değerleri, WEB dünyası için oldukça değerli.

İşte Google, bu puanlama sisteminde kendi ürünlerinin sitelerini kayırmıyor. Google Chrome’un WEB sayfasının Pagerank değeleri en az 60 gün süre ile düşürüldü. Chrome yazdığınızda artık en üstlerde çıkmıyor.

Bunun sebebi ise Pagerank değeri düşük WEB sayflarından alınan linkler. Online Chrome reklam kampanyalarını yürütmek ile görevlendirilen Unruly Media, yanlışlıkla 400 blog yazarının, Chrome’u yere göpe sığdıramadığı yazılara, bu yazılar Google tarafından sponsorludur şeklinde linklerin Chrome sayfasına vermesi ile ortaya çıktı. 

Bu şekilde pagerank değeri kazanan Chrome sayfasında yazıları yayınlanan Blog yazarları, reklam ücreti alamadıkları için Google’a tepki gösterdiler ve bu durum ortaya çıktı.

Böyle bir reklam stratejilerinin olmadığını açıklayan Google, olayın bir hatadan kaynaklandığını ve Google Chrome WEB sayfasına en az 60. gün olmak üzere standartların bayağı yukarısında bir ceza vereceklerini belirtti.

WEB Browser diye Google’da aratırsanız, 5. sayfada görünüyor. Firefox ve Opera daha üstlerde gözüküyor. En az 60 gün bu şekilde devam etmesi, WEB tarayıcı arayan kiteleden bayağı bir kayıp yaşayabilir.

:: Google’ın kendi sitesine verdiği ceza hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Google Kendi Kendine Ceza Kesti”

 1. ikspi dedi ki:

  Adaletli olmak güven verir. Acaba bunu adalet için mi yoksa biz kendimizi kayırmıyoruz imajı vermek için mi yaptı… Yine de güzel bir davranış.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Reklam kokan hareketler bunlar mayk.

 3. IuTKuI dedi ki:

  Pagerank ta tamam Chrome aratıldığında düşürsünler.
  Ama ben chrome indireceğim zaman arama motoruna yazmayı değil de google adresine girdiğimde sağ üst köşede ben leb demeden leblebi diyerek indirme kısmını gösteriyor sağolsun

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Pagerank diye haber veriyorsunuz…ama tam olarak nedir ne anlama gelir açıklamıyorsunuz…

  bravo!..

 5. orcnd dedi ki:

  bende cezalandırıyorum
  arasıra girip google’a adwords diye aratıyorum sonrada google’ın reklamına tıklıyorum.

" Google Kendi Kendine Ceza Kesti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Kendi Kendine Ceza Kesti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Kendi Kendine Ceza Kesti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "