Okunma

Google Kişisel Bilgileri Paylaşıyor


12 Ağustos 2011 Cuma 08:30
Google Kişisel Bilgileri Paylaşıyor

Google, Avrupa’lı kullanıcıların bilgilerini Amerikan istihbarat servislerine verdiğini kabul etti. Daha önce Microsoft’un İngiltere Yönetim Direktörü Gordon Frazer, Amerikan hükümeti istediğinde dünyanın neresinde olursa olsun tüm bilgileri verme zorunluluğunda olduklarını ifade etmişti.

Softpedia’da yayınlanan habere göre Google, Amerikan istihbarat birimlerinin Avrupa’daki veri merkezlerindeki bilgileri Avrupa Birliği veri koruma yasalarına karşı gelmesine karşın verdiklerini açıkladı.

Yine Softpedia’ya göre problemin en büyük sebebi USA PATRIOT ACT, yani Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde bulunan firmalar, her ne sebeple olursa olsun yurt dışındaki bilgileri doğrudan Amerika ile paylaşmak zorundalar.

Haziran ayında Microsoft, Avrupalı Office 365 bulut servisini kullanan müşterilerine ait bilgileri Amerikan hükümetine ait birimlerle paylaştıklarını, Avrupa Parlamentosu üyelerinden bazılarının bu durumu fark ettiğini bildirmişti.

:: Kullanıcı bilgilerinin paylaşılmasını önlemek için ne yapılmalı?

 

 
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Google Kişisel Bilgileri Paylaşıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook, Google, Microsoft, gibi Amerikan firmaları bütün servislerinin kullanıcı bilgilerini depolarlar. Bu bilgiler Amerikan hükümetinin istihbarat servislerine açıktır. Dünya internet omurgasını oluşturan ve büyük bölümünü kontrol eden zaten Amerikadır. Avrupa kendi internet omurgasını oluşturma çalışmalarına daha yeni başladı. (Lakin 2. Dünya savaşının yenilgisi sonucunda, Almanya hala ABD’nin esiri durumundadır; asker sayısı, şirketleri silah, teknolji vs. aslında ABD’nin kontrolündedir ve Avrupa’da şu an değişik bölgelere dağılmış durumda yaklaşık 250-300 bin ABD askeri konuşlanmış durumdadır). Bir mail gönderiyorsanız ve bu hizmet için bir Amerikan servisini kullanmıyor olsanız bile pek bir şey farketmez, çünkü bu mailin ulaştırılması için kullanılacak ana sunucuların; domain serverler’in büyük çoğunluğu ABD’nin kontrolünde olduğundan mailiniz onlardan birine uğramak zorundadır. Efendim ben de şifrelerim diyebilirsiniz. Şifreli olsun olmasın sıradan insanların mailleriyle zaten uğraşmazlar; ama siz ABD için takibata değer bir şirket ya da kişiyseniz bu şifrelemeler size pek fayda sağlamaz. Çünkü dünya genelinde geçerliliği olan şifre sistemlerini oluşturacak yeterlilikte olan ABD şirketleri, kişileri vs. bunun deşifre metotlarını ABD istihbarat servisleriyle önceden paylaşmadan böyle bir işe kalkışamaz; zaten buna da pek gerek yoktur aslında, çünkü bu tip oluşumlar, istihbarat servisleri için çalışan alt kuruluşlar gibidir adeta.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Altımız açıkta …..

 3. ExCeLLeNT dedi ki:

  Türk hükümeti istese o bilgileri verirler mi acaba ? Öyle şey mi var Amerikan hükümeti isterse bilgileri ***** ***** bakem biz de öyle göz var mı bak bakem.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  google binalarını yakıp yöneticilerini sokaklarda idam edelim yehhehe. :=)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Google’dan beklerdim de Microsoft hayalkırıklığı oldu.

 6. limerick dedi ki:

  Bence avrupa birligi , bilgileri paylasip avrupa kurallarina karsi gelindigi icin ucuk kacik cezalar vermeli. hatta daha da ileriye gidip pilinizi , pulunuzu toplayin 1 ay da avrupayi terk edin demeli.
  Adamlar kural yapmis uyulsun diye 2 tane sirket sallamiyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Calistigim firmada 742 kullanici var ve IT altyapisini ***** oldu bu haberi ***** bir mail cözümü aramak lazim.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  sanki internette ne güvenli ki?
  internetten çıkmayan salak bi millet olduk çıktık

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Berbat bir durum…

" Google Kişisel Bilgileri Paylaşıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Kişisel Bilgileri Paylaşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Kişisel Bilgileri Paylaşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "