Okunma

Google geçmişinizi silecek


02 Mayıs 2019 Perşembe 07:00
Google geçmişinizi silecek

Google, insanlara kişisel verilerini silebilmeleri için daha kolay bir yol sunmak istiyor. Yeni gelecek özellikle birlikte Google konum geçmişiniz ve web etkinlikleriniz otomatik olarak silinebilecek.

Google konum geçmişi gibi kişisel bilgilerin gizliliğine önem veriyor

Bugün Alphabet adlı şirkete bağlı Google önemli bir açıklama yaptı. Buna göre yapacağınız bir ayar ile konum geçmişinizi ve web etkinliklerinizi silebileceksiniz. Söz konusu özelliğin önümüzdeki haftalarda tüm Google kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Yayınlanan blog yazısında Google: “Verilerinizi gizli ve güvenli tutmak için çok çaba harcıyoruz. Verilerinizi yönetmeniz ve kolayca silebilmeniz için daha basit yollar bulmamız gerektiğinin farkına vardık. Bu nedenle size otomatik konum geçmişi ve web etkinliği silme seçeneği sunduk.” dedi.

Google’ın yeni otomatik silme özelliği, kullanıcıların verilerinin ne kadar süreyle sistemde tutulacağını kontrol edebilmelerini sağlar. Kullanıcılara bu noktada iki seçenek sunulur, bunlardan birinde 3 ayda bir verileriniz silinir, diğer seçeneği seçerseniz 18 ayda bir verileriniz silinir.

Google daha önce kullanıcıların konum gecmişini, web veya uygulama etkinliğini silmeleri için çeşitli araçlar sunmuştu. Ancak bunların manuel olarak kullanıcılar tarafından yapılması gerekiyordu. Şimdi ise manuel seçenek kullanılmaya devam edilebilecek, ancak otomatik modda sisteme eklenecek.

Söz konusu hareketin temel sebebi, insanların mahremiyetlerinden endişe duyuyor oluşları. Facebook ve Google’ın geçtiğimiz sene büyük gizlilik skandalları ile gündeme gelmeleri kullanıcıları daha da korkutmaya başladı. Bu nedenle şirketler, gizliliğe daha fazla önem verdiklerini göstermek istiyorlar.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Google geçmişinizi silecek”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bende googlenin geçmişini silerim😄

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  “ Yeteri kadar veri topladık. Artık saklamak zorlaşıyor, sizin de manuel olarak sileceğiniz yok bari otomatik silinsin “demişler

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dün Google’da bir kitapla ilgili arama yaptım. Şimdi bu haberi okurken o kitabın reklamları çıkıyor karşıma. Google, reklamlar sayesinde bugünlere gelmiş bir firmadır. Herhangi bir gizlilik beklemeyin.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eminim silecektir. Her seferinde dedikleri gibi.
  Güvenliğimiz için uğraşıyorlarmış mış.

 5. Anonim dedi ki:

  küfür gibi okudum.

  1. Anonim dedi ki:

   aynen :))))

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Başlık seçimi manidar

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Süper

 8. Anonim dedi ki:

  yaran yanlış okumalar 🙂

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yalan dolan konum geçmişim 1 yıl boyunca kapalıydı. Açtıktan sonra o 1 yıl içinde gittiğim, uğradığım, yol tarifi aldığım bütün yerleri önümde serdi. Hepsi için yorum ve puanlama istedi. Siz silseniz de, kapatsanız da google kapatmıyor o verileri kullanıyor. Utanmadan da önümüze seriyor. Gerçi sistem otomatik olarak gönderiyordur. Haberleri vardır da umursamıyordur.

 10. Pessimist dedi ki:

  Bir harf nelere kadir 😀 😀

  1. Anonim dedi ki:

   iyiki siLiyor

 11. Hakkı Alkan dedi ki:

  Silse de kurtulsak

 12. Anonim dedi ki:

  Geçmişimizi siLecekse iyi. diğer türlüsünü düşünemiyorum

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hikaye

 14. Anonim dedi ki:

  Ben alacağımı aldım diyor google amca.

" Google geçmişinizi silecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google geçmişinizi silecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google geçmişinizi silecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "