Google kuantum üstünlüğü ile heyecanlandırdı


23 Ekim 2019 Çarşamba 17:15
Google kuantum üstünlüğü ile heyecanlandırdı

Bilgisayar araştırmalarında önemli bir adım attığını bir makale ile duyuran Google, kuantum üstünlüğüne kavuşmuş olabilir. Bu açıklama oldukça önemli çünkü kuantum üstünlüğü şu an mevcut teknolojilerin yapamadığı birçok şeyi kuantum temelli teknolojiler ile kısa sürede yapılabilmesin isağlıyor. Bu sayede uzun zaman alacak birçok hesaplama ve diğer işlemler kolaylıkla yapılabilir.

Google kuantum üstünlüğü kazandığını açıkladı

Sycamore adı verilen bu bilgisayar, süper hızlı bilgisayarlarda hesaplaması 10 bin yıl kadar sürecek bir işlemi 200 saniye yani 3 dakika 20 saniye kadar kısa bir süre içinde çözebiliyor. Bu ise inanılmaz bir oran diyebiliriz. Kuantum üstünlüğünün önemini açıklayan bu oranlar, birçok noktada karşımıza avantaj olarak çıkıyor.

54 süper iletken bitten oluştuğu görülen bu kuantum işlemcisinin standart bilgisayarlardan çok daha hızlı olduğu görülüyor.

Kuantum bilgisayarların kullanılmasına hala bir süre varsa bile, bu sayede geliştirilebilecekler saya saya bitmeyecek cinsten. Teorik olarak bakıldığında daha iyi performans sunan pillerden, ilaçların tasarlanması veya tarım kimyasallarından kaynaklanan emisyonların minimuma indirgenmesi gibi gelecekteki birçok teknolojinin geliştirilmesi için önemli bir aracı olacağı düşünülüyor.

Google kuantum üstünlüğü

Google’ın kuantum üstünlüğüne IBM’den itiraz

Sycamore‘un daha geliştirilmesi gerekiyor ancak kuantum teknolojisinin yapabileceklerini pratik olarak gösteren bir kaynak olan buluş, bize önemli bir yol sunuyor. Bununla birlikte kuantum hesaplama yarışında yer alan başlıca şirketler arasında Google ve IBM de bulunuyor. Google herkesi geçerek lider olduğunu açıklamasıyla fitili de ateşlemiş oldu. Ancak bu liderlik bildirimini ele alan IBM kuantum üstünlüğüne iddiasına itiraz eden bir blog yazısı yayınladı.

Blog yazısında IBM, klasik bir bilgisayarın, Google’ın kuantum bilgisayarının 200 saniyede yaptığı şeyi iki buçuk günde yapabildiğinden, Google’ın kuantum üstünlüğüne ulaşmadığını söylemeye devam ediyor. Ancak yine de Google kuantum üstünlüğünü kazandığını söylüyor. İlerleyen günlerde bu üstünlüğün kazanılıp kazanılmadığı ortaya çıkacaktır.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Google kuantum üstünlüğü ile heyecanlandırdı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu quantum bilgisayarlar dünyanın sonunu getirir.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  RTX 2070 ile darboğaz yapar mı? CS:GO Kaç fps alırım? Tşk.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu quantum bilgisayarlar ile pubG kasar mı?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   kasar

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Başladı yine kuantum muhabbeti

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Millet uzaya çıktı ben daha Windows xp kullanıyorum

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  şu andaki ilkel Kuantum bilgisayarların yeni ve daha gelişmiş kuantum bilgisayarların yapılmasının yolunu açacağı ve hızlı bir gelişim süreci olacağı açık. Gençlerimize kuantum donanın ve yazılımı öğretmek gerek.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   pubg den kafa kaldırsalar olacak inşallah…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  şu andaki ilkel Kuantum bilgisayarların yeni ve daha gelişmiş kuantum bilgisayarların yapılmasının yolunu açacağı ve hızlı bir gelişim süreci olacağı açık. Gençlerimize kuantum donanın ve yazılımı öğretmek gerek.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Afferim boş durmayın calışın

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence quantum bilgisayar ile kansere bir care bulsalar super olacak.

" Google kuantum üstünlüğü ile heyecanlandırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google kuantum üstünlüğü ile heyecanlandırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google kuantum üstünlüğü ile heyecanlandırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!