Google’a şok: ‘Gizli modda takip’ten yargılanacak


14 Mart 2021 Pazar 09:05
ABONE OL
Google’a şok: ‘Gizli modda takip’ten yargılanacak

Google, Incognito‘nun ‘Gizli Mod’ özelliğinde kullanıcılara takip edildiklerini bildirmediği için açılan davada köşeye sıkıştı. Bloombergin haberine göre, Yargıç Lucy Koh, Google’ın toplu davayı reddetme talebini geri çevirdi. Koh, Google’ın, gizlilik modu etkinken hala veri topladığını kullanıcılara “bildirmediğini” belirledi ve davacılara, bundan sonraki süreç için ilerleme imkanı sağladı.

‘Gizli Mod’ görünmez anlamına gelmiyor

Davanın baş katılımcıları, Google‘ı kullanıcıları yanıltmakla suçladı ve onlara bilgilerinin, alışkanlıklarının izlendiği halde gizli olarak lanse edildiğini belirttiler. Arama devi, kullanıcıların gizlilik politikasını kabul ettiğini ve bu nedenle Google’ın veri topladığını bildiğini iddia etmişti. Raporda, Gizli modun “görünmez” anlamına gelmediği ve sitelerin hala etkinliği görebileceği konusunda uyardığı bildirildi.

Elbette davanın başarılı olup olmayacağı belli değil. Ancak bu tür davalar ya da dava girişimleri sıklıkla müşterilere verilen zararın bir kısmını ödeyen tazminatlarla sonuçlanıyor.

Gizli mod, potansiyel olarak tanımlayıcı trafiği engellememek için siteleri yerel arama geçmişinizden ve çerezlerden uzak tutmak için hizmet sunuyor. Yine de, genel halkın Incognito‘nun gerçek davranışının farkında olup olmadığı net değil. Dava, Google’ı kullanıcılara ne toplayıp neyi toplamadığını daha açık bir şekilde bildirmesini zorlayabilir. Bu dava, şikayet edenlerin haklı bulunması durumunda, kullanıcılardan önemli bilgileri saklayan şirketler için emsal olacak.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Ben zaten geçmişe kaydetmesin ve arama çubuğunda geçmiş aramalarda görünmesin diye bazı yerlerde kullanıyorum. Bide birisinin evine gittiğimizde orda gmail i açmak için işe yarıyor direk chrome u kapattığınızda gmaildende çıkış yapıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Yargılansın tabiki herkes en masumiyetine tecavüz gibi birşey nu en ağır cezayı alsinlar

" Google’a şok: ‘Gizli modda takip’ten yargılanacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’a şok: ‘Gizli modda takip’ten yargılanacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’a şok: ‘Gizli modda takip’ten yargılanacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme