Google Lens kullanımı daha da kolaylaşacak


21 Mart 2021 Pazar 20:30
ABONE OL
Google Lens kullanımı daha da kolaylaşacak

Google’ın fotoğraflardan bilgi toplamayı sağlayan uygulaması Google Lens işleri oldukça kolaylaştırıyor. İstediğimiz görüntüdeki yazıları veya resimleri interaktif hale getirmesi bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. Bazı Google Fotoğraflar kullanıcılarının fark ettiğine göre artık Lens uygulamasına direkt fotoğrafın içerisinden erişilebiliyor.

Bir fotoğrafı görüntülerken yukarı kaydırdığımızda açılan panelde bazı yeni butonlar var. Görünüşe göre bu butonlar yakın zamanda işleri kolaylaştırıyor olacak.

Google Lens ile Google Fotoğraflar entegre çalışacak

Galerinizde fotoğrafı mevcut olan ya da fotoğrafını çekebileceğiniz nesneleri Lens ile tarayarak üzerindeki detayları telefonunuza aktarabilirsiniz. Google Lens’in tespit ettiği yazıları bilgisayarınıza aktarabiliyor, anında çevirisini yaptırabiliyor, paylaşabiliyor ya da Google’da aratabiliyorsunuz.

google lens

Metin konusundaki marifetlerinin dışında lokasyonların Google Haritalar üzerindeki verilerini gösterebiliyor, hayvanları tanıyabiliyor, hatta giyim tarzınıza göre stil önerileri sunabiliyor. Lens’in yeni sürümünü kullananların bazıları, Google Fotoğraflar’daki fotoğraf detayları sekmesinde Lens özelliklerini gördüğünü belirtiyor.

Google Lens daha önce kamera ve arama uygulamalarına entegre olmuştu. Hatta Pixel harici bir telefon kullananlar dahi cihazının üreticisinin kamera yazılımında Lens özelliğini görebiliyor. Yakın zamanda ortaya çıkan bir ‘easter egg’ Google Pixel’ün kutusunu animasyonlu halde gösteriyordu.

Google Fotoğraflar uygulaması içerisine entegre olan özellikler şu an ülkemiz kullanıcıları için mevcut değil. Özelliği kullanabilenlerin tümü ABD’de bulunduğunu belirtmiş. Yine de böyle basit bir özellik için çok bekleyeceğiz gibi görünmüyor. İlk deneyimleyenlerden olmak için Google Fotoğraflar ve Google Lens uygulamalarını güncel tuttuğunuzdan emin olun.

Google Lens nedir? Nasıl çalışıyor?

İlk olarak 2017 yılının Google I/O etkinliğinde duyurulan yazılım büyük ilgi topladı. Kamera aracılığıyla nesnelerin özelliklerini tanımlayabilen yazılım temelinde makine öğrenmesini kullanıyor. Makine öğrenmesi ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok öğreniyor, sonuçlar gittikçe daha da iyi hale geliyor. Android 5.0 üzeri cihazlarda Google Asistan ile birlikte kullanılabiliyor. Desteklenen cihazlar için Google Play Store üzerinden de indirilebiliyor. Son yıllarda teknoloji üreticileri, kamera yazılımları içerisine bu servisi entegre ediyor. Bunun amacı ise kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve bazı işleri hızlandırmak.

Android için indirme bağlantısı

iOS için indirme bağlantısı (Google uygulamasına entegre)
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar, teknoloji ve oyunlara olan tutkusunu paylaşmak için içerik üretiyor. Aynı zamanda bir web geliştirici olan Emre'nin en sevdiği oyun Half-Life, en sevdiği aktivite ise denemek.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Günaydın

" Google Lens kullanımı daha da kolaylaşacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Lens kullanımı daha da kolaylaşacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Lens kullanımı daha da kolaylaşacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!