Okunma

Google ve LG’den VR gözlükler için OLED ekran!


23 Mayıs 2018 Çarşamba 13:00
Google ve LG’den VR gözlükler için OLED ekran!

Günümüzde sanal veya artırılmış gerçeklik gözlüklerinin popülerleşmesinin önündeki en büyük problemlerden birisi, düşük ekran çözünürlüğü nedeniyle kullanıcılara üst seviye bir deneyim sunulamaması.

Bu nedenle Apple gibi bazı firmalar VR ve AR çözümlerini yüksek çözünürlük ile buluşturduktan sonra piyasaya çıkarmayı planlarken, bu sorunun üstesinden gelmek için güçlerini birleştiren Google ve LG Display‘den müjdeli haber geldi.

Google ve LG Display, VR gözlükler için OLED ekran geliştirdi!

Her iki üreticinin ortak çalışması sonucunda geliştirilen ve Display Week 2018 etkinliğinde tanıtılan OLED ekran, 4.3 inç büyüklüğünde. Dünyanın en yüksek çözünürlüklü OLED gözlük ekranı ünvanına ve 120 Hz yenileme hızına sahip olan bu panel, 3840×4800 piksel çözünürlük (1443 ppi) sunuyor.

Bu OLED ekran ile VR ve AR çözümlerinde 120 x 96 görüş alanı sunulabilecek. Google yaptığı araştırmalar kapsamında, insan gözü için üst sınırın 9000 x 9600 çözünürlük ve 160 x 150 görüş alanı olduğunu tespit ettiğini dile getiriyor.

Bir mobil cihaz ile kullanıldığında ekran yenileme hızının 75 Hz seviyesine düşürülmesi gerekebilir. Ancak, her ne olursa olsun sunduğu ekran çözünürlüğü ile hali hazırda satışta olan VR gözlükler ile kıyaslanamayacak düzeyde.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google ve LG’den VR gözlükler için OLED ekran! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google ve LG’den VR gözlükler için OLED ekran! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google ve LG’den VR gözlükler için OLED ekran! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "