Okunma

Google Lobi Harcamalarını Artırdı


22 Ocak 2015 Perşembe 19:30
Google Lobi Harcamalarını Artırdı

ABD’de lobi faaliyetleri, politikacıları bazı kararların alınması konusunda etkilemenin önemli dayanak noktalarından. Üstelik bu konu ülkede sadece Ermeni lobisi gibi şekiller üzerinden ilerlemiyor. Örneğin sürücüsüz araç testlerinin otobanlarda gerçekleştirilmesi için izin alabilmenin önemli aşamalarından biri de Washington’da politikacılara ve kanun yapıcılara konuya dair ikna edici tanıtımlar, vb. gerçekleştirmek. İşte bu konuya dair 2014 yılı içerisinde ülkenin en çok harcama yapan 15 teknoloji şirketi açıklandı.

ABD’de lobi faaliyetleri konusunda en çok harcama yapan teknoloji şirket 16.8 milyon dolarla Google olduğu belirtilirken bu rakamın 2013’teki 14.06 milyon dolarlık harcamanın yüzde 20 daha fazlası olduğu görüldü.

Önemli çıkarlarını korumak için birçok şirket gibi tanıtıma yönelik giderlerinde hatrı sayılır meblağalar harcayan Google’ın 16.8 milyon dolarlık gideri, muhtemelen sürücüsüz araç testleri eğitim ve internet konularını kapsadı. Google, Washington‘da sırf bu tür faaliyetler için özel bir merkez inşa ettirmişti. 

15-01/22/home.jpg Facebook, Comcast, Oracle, Microsoft ve diğerleri

Google’ın peşindeki şirket ise Comcast. Küçük bir farkla 2. sırada yer alan alan kitle iletişim araçları şirketini AT&T, Verizon gibi mobil operatör şirketleri izliyor. Facebook ise harcamaları ile dikkat çeken bir başka şirket. 2013’e kıyasla lobicilik harcamalarını yüzde 45 artıran sosyal medya devi için söz konusu gider 9.34 milyon dolar.

Facebook’u takip eden şirketler arasında ise 8.33 milyon dolarla Microsoft ve 5.83 milyon dolarla Oracle ön planda. Microsoft’ta 2013 yılına dair yüzde 20 oranındaki gerileme dikkat çekti. Listede IBM‘in 4.95 milyon dolar, Intel‘in 3.80 milyon dolar, Yahoo‘nun 2.94 milyon dolar, Cisco’nun 2.35 milyon dolarlık lobi harcamaları olduğu görüldü. 

:: Google’ın lobi giderleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google Lobi Harcamalarını Artırdı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İlk defa duydum ilginçmiş türkiyede de var mı acaba

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Google Rüşvet ve tarafını tutan siyasetçileri listede üst Sırada gösterme çalışmalarına başlamış.

" Google Lobi Harcamalarını Artırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Lobi Harcamalarını Artırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Lobi Harcamalarını Artırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "