Okunma

Google Şarkı Besteledi


02 Haziran 2016 Perşembe 06:00
Google Şarkı Besteledi

Google, yapay zeka alanında yaptığı çalışmaların alanını genişletmeye devam ediyor. Şirketin, meydana getirdiği yeni uygulama, 4 nota ile sağlanan kendi 90 saniyelik piyano kompozisyonunu üretti.

Google Magenta şarkı besteleyebilecek

Google’ın Magenta adlı yapay zeka algoritma programı, müzik alanındaki bir ilki gerçekleştirerek, bir makine tarafından bestelenen ilk kompozisyonu meydana getirdi.

Araştırmacı Douglas Eck’in ilgili blog yazısında yapay zekaların, Magenta Programı tarafından atılan ilk adımın ardından, müzik alanında ve çeşitli sanat dallarında çeşitli amaçlarda kullanılabileceği ifade edildi.

Yapay zekaların sanat dalları konusunda sahip olacağı en büyük hedef ise, mevcut yapıtlardan daha yaratıcı, insan duygularına daha çok hitap eden eserler yaratmak olacak.

16-06/02/magenta-logo.png

Newsy’de yer alan habere göre, sanat alanına yapay zekanın etkisi hakkında ikiye bölünen iki taraf olsa da, teknoloji yakın bir tarihte 90 saniyelik bir kompozisyondan daha fazlasını meydana getirecek.

Sanatseverlerin kaygısı ise, Magenta’nın sahip olduğu algoritmalar ile, ticari alanda insanın gerek sübliminal gerekse de doğrudan iletilerle manipüle olma sürecini başlatabileceği yönünde.

Sanatta yapay zekanın kullanılması görüşünü savunanlar ise, mevcut yaratıcı olmayan eserlerden daha yaratıcı ve insan ruhuna daha çok hitap eden eserlerin yaratılacağı düşüncesinde.

Yapay zekanın müzikte nasıl bir kullanım alanına sahip olacağı  şu anki süreçte henüz bilinmez; fakat yapay zekanın yalnızca robotik teknoloji gelişimleri ile kalmayıp, sosyal hayatın birçok dalına halihazırda sıçramış olduğunu belirtebiliriz.

:: Google’ın yapay zeka alanındaki çalışmalarının günlük hayattaki dinamikleri değiştirebileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Google Şarkı Besteledi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Matlab giriyor bu konuda. İf/else sadece bir şartın doğru olup olmadığını karşılaştırır. Matlab ise 1 ile 0 arasında milyonlarca olasılığı değerlendirir. İnsanlar ilk doğduğunda neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmezler. Aslında biz de elimizi ateşe tutmayacağımızı bir program gibi biliyoruz. Depolayabilen her aygıt yapay zekayı çalıştırabilir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Video vs olsa bakardık, ama yinede yapay zeka güzel gelişiyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Haklısın

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Video yok mu ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Abi hala şu yapay zeka işini anlayamıyorum. Nasıl olurda benim yazdığım program düşünerek kendisi bir program yazar ? Eğer binlerce olasılık karşısında vereceği tepkilerin yazıldığı devasa bir if-else merdiveni ise buna yapay zeka denir mi ? Bilgisayar nasıl düşünür ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İlk değil yalan

 7. SDN Okuru dedi ki:

  hmm ok

" Google Şarkı Besteledi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Şarkı Besteledi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Şarkı Besteledi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "