Okunma

Google Maps Windows Phone 7’de!


06 Aralık 2010 Pazartesi 10:30
Google Maps Windows Phone 7’de!

Google Maps, başta Android kullanıcıları olmak üzere Symbian, iOS, WebOS, Bada, BlackBerry OS gibi hemen hemen tüm mobil platformlarda çok beğenilen ve yoğun olarak kullanılan bir mobil yazılım. Ancak Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone 7’yi kullanan akıllı telefon sahipleri ne yazık ki Google Maps’in nimetlerinden faydalanamıyor.

 


Yazılımda GPS ayarlarına müdahale edebiliyorsunuz.

GPS Desteği

Microsoft Google Maps’erakip olarak geliştirdiği Bing Maps uygulamasını Windows Phone 7’ye entegre etmiş. Birçok kullanıcı Google’dan, Google Maps uygulamasının Windows Phone 7 sürümünü beklerken, güzel haber Google’dan değil bir üçüncü şahıs yazılım geliştiricisinden geldi.

TechAutos özel olarak geliştirdiği bir yazılım ile Google Maps’i Windows Phone 7 kullanıcılarının hizmetine sunmuş. Google haritaları üzerinden online olarak verileri çeken uygulama, GPS desteğine ve gelişmiş arama özelliklerine de sahip.

Bir Sonraki Sayfa: Nasıl Kullanabileceğim?


Windows Phone 7’ye Google Maps Nasıl Kurulur?

Uygulamayı kullanabilmek için ise birazcık zahmete katlanmanız gerekiyor. Zira bu başarılı yazılım Microsoft’un onayladığı bir mobil program değil ve şimdilik doğrudan telefona yüklenemiyor.

 


Haritalar gayet akıcı bir şekilde ekrana getiriliyor.

Chevron WP7

Bu nedenle Windows Phone 7 için geliştirilmiş sistem güvenliğini aşan ilk yazılım olan Chevron WP7’den yardım almanız gerekmekte. Bilindiği gibi Chevron 7 ile sisteme Marketplace dışından da onaylanmamış yazılımları yükleyebilmek olanaklıydı.

Sizlere burada yer alan yazımızda Chevron WP7’nin detaylarından bahsetmiştik. Öncelikle bu yazıyı inceleyerek cihazın geliştirici kilidini açmanız gerekiyor. Sonrasında ise buradaki adresten Windows Phone 7 SDK‘yı indirin ve yükleyin.

Bir Sonraki Sayfa: Telefona Kurulum!

Telefona Kurulum

Bir önceki sayfada belirttiğimiz tüm adımları gerçekleştirdiyseniz uygulamanın telefona kurulumuna geçebiliriz. Öncelikle burada yer alan adresteki zip arşivini indirin ve içersinde yer alan TAmaps.xap dosyasını arşivden çıkarın.

 

Sonrasında Başlat -> Windows Phone Developer Tools -> Application Deployment adımlarını izleyerek ve Application Deployment uygulamasını çalıştırın. Uygulamanın kurulumunu telefonunuz USB ile bağlıyken bilgisayar üzerinden bu araç aracılığı ile gerçekleştirin.

 

:: Bu uygulamayı kullanır mısınız? Yoksa onaylı Google Maps yazılımının Marketplace’de yer almasını mı beklersiniz?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google Maps Windows Phone 7’de! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Maps Windows Phone 7’de! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Maps Windows Phone 7’de! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "