Google Me’de Yeni İddialar


29 Haziran 2010 Salı 16:00
Google Me’de Yeni İddialar

Bu sabah itibariyle Google‘ın, Google Me adı altında bir proje geliştirdiği ve bu projenin Facebook’a rakip olacak bir sosyal ağ projesi olduğu dedikoduları ortaya çıkmıştı (Google Me Facebook İçin Geliyor). Söylentinin yayılması ile birlikte birçok internet kullanıcısı ve uzmanı, Google Me’nin ne olacağı ile ilgili çeşitli teoriler üretmeye başladı.


Google Me iddialarının ortaya çıktığı tweet

Facebook‘un eski yöneticilerinden Adam D’Angelo ise, deyim yerindeyse söylentileri farklı bir boyuta taşıdı. Facebook’taki işini bıraktığı dönemlerde Google’ın, Buzz ile Facebook’a rakip olacağı iddiaları ortalıkta dolanıyordu. Buzz bir türlü internet kullanıcılarından, beklenilen ilgiyi göremedi.

Doğru Yerde Doğru Hamle

Google şimdi Me isimli bir projeyle internet dünyasının huzuruna çıktı. D’Angelo ise, Google Me‘nin kesinlikle bir söylenti olmadığını, böyle bir projenin var olduğunu ve üzerinde yüzlerce mühendisin ve uzmanın çalıştığını söylüyor ve ekliyor: “Evet, Google Me ciddi bir rakip olabilir!”

Ayrıca D’Angelo’ya göre Google, Google Me’yi doğru zamanda internet dünyasına sunmayı planlıyor. Yine D’Angelo’ya göre şu sıralar aslında en uygun zaman. Zira yüzlerce milyonluk üyesiyle dünyanın en kalabalık sosyal ağı olan Facebook, gerek güvenlik ayarları ile ilgili yaşadığı sıkıntılarla olsun, gerek gizlilik sorunlarıyla olsun, üye kaybetmeye  meyilli bir grafik çiziyor. Facebook’un son durumunu bu şekilde yorumlayan D’Angelo, doğru zamanda yapılacak olan doğru hamle ile, ciddi bir topluluk oluşturulabileceğini savunuyor.

Orkut ve Google Me

Öte yandan, özellikle Güney Amerika ülkelerinde bir hayli popüler olan ve bu popülerliği ile yerel olarak o bölgede Facebook ile yarışan Orkut, geçtiğimiz yıllarda Google tarafından satın alınmıştı. Şimdilerde ise firma, Orkut’u ve Buzz’u, Facebook’un rakibi olarak görmüyor diyebiliriz. Goole’ın aklında, tamamen yeni bir platform var belli ki.

Google Me‘nin ne tür bir platform olacağı henüz belli değil. D’Angelo ise Google Me’nin oldukça ciddi bir proje olduğunu ve doğruluğuna sonuna kadar inanmamız gerektiğini, Facebook’tan ayrıldıktan sonra kurduğu site lan Quora‘da söylüyor. Orkut, 18 ay önce, yeniden yapılandırmaya gidecek iddiaları ortaya çıkmıştı. Google Me’nin bu yeniden yapılanma çalışmalarının bir parçası olma ihtimali yine D’Angelo‘ya göre bir hayli fazla.

:: Sizce Google, Facebook gibi bir platform geliştirebilir mi? Yoksa Buzz ve Wave’deki gibi başarısız mı olur?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google Me’de Yeni İddialar”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  google bu sağı solu belli olmaz 🙂

" Google Me’de Yeni İddialar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Me’de Yeni İddialar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Me’de Yeni İddialar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar