iMessage rakibi Google Mesajlar artık daha güvenli!


24 Mayıs 2020 Pazar 14:45
iMessage rakibi Google Mesajlar artık daha güvenli!

Apple’ın iMessage uygulamasına rakip olarak geliştirilen Google Mesajlar uygulaması artık daha güvenli. Android cihazlarda RCS mesajlaşma olanağı tanıyan uygulamanın güvenliği için kritik bir adım atıldı. Yeni güncelleme ile test edilen uçtan uca şifreleme özelliği, mesajlarınızı karşı tarafa şifrelenmiş şekilde göndermenizi ve almanızı sağlıyor.

RCS adı verilen özellik aslında Mesajlar uygulamasına özgü değil, bu sistem SMS’in daha modern hali olarak görülüyor. SMS ile emoji gibi eklemeler yapamıyorduk fakat bu sistem ile sorun ortadan kalktı.

Google Mesajlar uygulaması uçtan uca şifreleme kullanacak

WhatsApp ve Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamaları uçtan uca şifreleme denen bir yöntemi kullanıyor. Bu yöntem sizin “Merhaba” olarak gönderdiğiniz mesajı “#A$G29FxD” gibi karmaşık bir biçimde karşı tarafa iletiyor. Karşı tarafın istemcisi bu mesajı kendi yöntemine göre çözerek alıcıya asıl mesajı gösteriyor. Tabii ki bu işlem çok kısa sürede gerçekleştirilmiş oluyor. Google Mesajlar uygulaması da yeni güncellemeyle bu yönteme geçiş yaptı.

uçtan uca şifreleme

İnternet sitelerinde gördüğümüz “https” protokolü de buna benzer çalışmaktadır. SSL denilen bu yapı ile kredi kartı bilgileri veya kullanıcı giriş bilgileri şifrelenmiş bir şekilde gönderiliyor. Bu da kötü amaçlı kişilerin veriyi görmesini engelliyor. Bu sistem artık bir standart haline geldi ve yalnızca Google Mesajlar  değil, birçok servis bu yönteme geçiş yaptı.

Hala şifrelenmemiş veri aktarımı gerçekleştiren uygulamalar genelde kullanıcılar tarafından kınanıyor. Eğer bir Google Mesajlar kullanıcısı iseniz daha güvenli sohbetler gerçekleştirebileceksiniz.
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar artırılmış gerçeklik ve yapay zeka ile ilgili çalışmalarda bulunuyor. Teknoloji dünyasında bildiklerini anlatmak için içerik üretiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Sürekli Apple ürün ve servislerine rakip üreten Google kullanmayı nasip etme yarabbi

mrkonyar
mrkonyar
7 ay önce

Örnek ver bakalım süreklisine sanki babasının şirketi. Google mapse rakip üretmek için 10 senedir madara olan Apple değil başka firma dimi? Sen kullanıcısın sana en ucuzu en iyi şekilde veren kimse onu seçer geçersin. Boş yapma

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Youtube, Gmail, Haritalar, Google search (arama), Google Drive, Earth, Google çeviri vs. vs. onlarca servisleri hergün hepimiz kullanıyoruz bu neyin kafası?.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

YouTube harici kullandığım başka bir Google servisi yok bilip bilmeden boş konuşma.

" iMessage rakibi Google Mesajlar artık daha güvenli! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iMessage rakibi Google Mesajlar artık daha güvenli! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iMessage rakibi Google Mesajlar artık daha güvenli! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  2. 2 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  3. 3 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  4. 4 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  6. 6 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  7. 7 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  9. 9 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  10. 10 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!