Okunma

Google Mobil Kullanıcıları Uyarıyor


15 Temmuz 2014 Salı 19:30
Google Mobil Kullanıcıları Uyarıyor

Teknoloji dünyasında 10 yıl önceki çerçevenin yerinde yeller esiyor. Hızla gerçekleşen mobil dönüşüm, 10 yıl önce öncelikli ihtiyaç konumunda bulunan teknoloji, cihaz ve servislerini ötelerken, yenilerini önümüze servis ediyor. O günlerden geri kalan tek dinozor, Adobe Flash Player ise halen internet kullanıcılarının hayatını karartmayı sürdürüyor.

Bu konuda adım atmak ise internet denince ilk akla gelen isimlerden birine, Google’a düştü. “Modern cihazlar için modern web sitelerini destekleme” girişimi kapsamında, Google bundan böyle mobil cihazlar üzerinden yapılan internet aramalarında sonuçları görüntülerken seçici davranacak:

 

Örnek bir Google arama sonucu

Flash ile çalışan siteler yandı!

iPhone ve iPad’in yanı sıra, Android 4.1 ve üstündeki akıllı telefon ve tabletlerde desteklenmeyen Adobe Flash artık arama sonuçlarında belirtilecek. Arama sonuçlarında yoğun Flash kullanan sitelerin altında “Flash kullanır, cihazınızda çalışmayabilir” uyarısı belirecek.

Günümüzde HTML5 teknolojisi çok daha basit ve geniş fonksiyonlara sahip web siteleri inşa etmek için web geliştiriciler tarafından yaygın biçimde kullanılıyor. Google’ın bu son atılımının da geri kalan kitleyi harekete geçirmek için yeterli olmasını umuyoruz.

:: Konuyla ilgili olarak siz neler düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Google Mobil Kullanıcıları Uyarıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Puffin yeter

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tam anlamıyla html5 e geçenler olmadı. en azından benim kullandığım sitelerin çoğu hala flash player istiyor. bu yüzden “stiv jobs ileriyi gördü” filan bunlar geyik. apple firmasının inadı yüzünden kullanıcıları çekiyor bunu ileriyi görmek olarak değerlendiriyorlar gerçekten şaşırtıcı. kullandığım cihazdaki android 4.4.2 sürümünde yine flash player çalıştırılabiliyor. insanların en basitinden dizi seyretmek için bilgisayar açmasına gerek kalmıyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç unutmam Android kullanıcıları
  zamanında ios Flash desteklemiyor diye Apple i yerden yere vuruyorlardı. Jobs, yine geleceği görmüş ve HTML5 in daha iyi olduğunu savunmuştu. Adam yine haklı çıktı. Huzur içinde yatsın.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  "Flash desteklemeyen siteler yandı!" dediniz altta ise flashi desteklemeyen sitelerin google tarafindan oncelikli secilecegini. Flasi destekleyen sitelerin "Flash kullanır, cihazınızda çalışmayabilir" uyarisinin yazilacagini belitmissiniz. Yani anlatim bozuklugu ***** />
  Hic mi yazdiginizi okumuyorsunuz. Tamam 10% olabilir ama 90 % olursa bir gariplik var demektir. Lutfen yazdiklarinizi gozden gecirin. Bir google in bu aciklamasi daha html5 in ilk ciktigi zamanlarda idi zaten. Guncel bilgi olmasina da ozen gosterin lutfen.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  HTML5 zorunlu olmalı bence. Flash artık son demlerini yaşıyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Jobs flash gereksiz derken kimse ciddiye almamıştı ama artık html 5 tabanlı sitelerin ve video oynatıcıların ne kadar başarılı olduğu görülü***** kullanan siteye artık rastlamıyorum ve istediğim her videoyu izliyorum iphone üzerinden.

 7. ConfickerBelasi dedi ki:

  html5 varken flash site yapmak saçmalık.

" Google Mobil Kullanıcıları Uyarıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Mobil Kullanıcıları Uyarıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Mobil Kullanıcıları Uyarıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "