Okunma

Google Mobile’dan Symbian’a Yeni Bir Nefes!


04 Haziran 2009 Perşembe 15:51
Google Mobile’dan Symbian’a Yeni Bir Nefes!

Google’a yakın erişim mantığıyla geliştirilen uygulama istediğiniz an, zaman kaybetmeden Google servislerine kolayca ulaşabilmenizi amaçlıyor. Uygulamayı m.google.com adresine girerek Symbian S60 3. sürüm veya 5. sürüm cihazınıza yükleyebiliyorsunuz.

Sayfaya girdiğinizde sizi böyle bir ekran karşılıyor. Google Mobile App’i İndir yazısına tıkladığınızda uygulama Symbian cihazınıza otomatik olarak indiriliyor.

Uygulama indirildikten sonra doğrudan kuruluma geçiyor. Burada size birkaç ilerleme yönergesi iletiliyor. Kurulumun ardından uygulama otomatik olarak açılıyor. Açılmadan önceki son sorgu ise; arama sonuçlarının, konum bilgilerinizle ilişkilendirilmesini isteyip istemediğiniz.

Uygulama açıldıktan sonraki ana ekran görünümü(solda) şekildeki gibi. En altta konum bilgisi bulunuyor. Üst taraftaki simgelerden Picassa, Gmail, Youtube gibi servislere tek tıkla erişim sağlamanız mümkün. Diğer resimde ise Symbian ana ekranına yerleşen küçük bir Google arama çubuğu dikkati çekiyor. Eski versiyondakinin aksine daha kullanışlı ve daha hoş bir görselliğe sahip olan yeni arama çubuğu ile cihazınızda “c” tuşuna basarak doğrudan Google sayfasına ulaşabiliyorsunuz.

Otomatik tanımlama özelliği bu sürümde tam manasıyla etkin hale gelmiş. Her ne kadar bilgisayardaki gibi yazdığınız kelimenin, Google araması ile ne kadar sonuç vereceği belirtilmiyor olsa da yadırganacak bir eksiklik değil. Sağdaki resimde de arama sonuçlarımız Google Mobile sayfasında Symbian’ın standart web tarayıcısı ile gösteriliyor.

Her ne kadar Android gibi oldukça iddialı bir projenin sahibi olsa da Google diğer mobil platformları da göz ardı etmiyor. Tabi Symbian’ın popülaritesinin de bu durumda etkili olduğunu göz ardı etmemek lazım.

:: Uygulama ile ilgili ayrıntıları forumda tartışıyoruz.

 

Ahmet Gözütok (Forum: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google Mobile’dan Symbian’a Yeni Bir Nefes!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bende mobileApp indir çıkmadı

" Google Mobile’dan Symbian’a Yeni Bir Nefes! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Mobile’dan Symbian’a Yeni Bir Nefes! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Mobile’dan Symbian’a Yeni Bir Nefes! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "