Okunma

Google Ne Kadar Kazanıyor?


16 Mayıs 2016 Pazartesi 10:30
Google Ne Kadar Kazanıyor?

Kullanıcıların internet üzerinden gerçekleştirdikleri aramalarda başvurdukları ilk kaynak olarak betimlenen Google, bu özelliği ile her geçen büyümeye devam ediyor.

Sürücüsüz otomobil teknolojileri, robotik teknolojiler vb. diğer konularda da doğrudan hizmet veren şirket, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak betimleniyor.

Peki, teknoloji devi Google’ın tüm bu projeleri ışığında ne kadar para kazandığını merak ettiniz mi? Tahmin edeceğiniz gibi rakamlar, dudak uçuklatacak cinsten.

16-05/16/google-arama-behshad-behzadi.jpg

Google 3 Milyar Dolar Kazanıyor!

1998 yılında hayatımıza girdikten sonra, bir daha hiç çıkmayan Google, gerçekleştirdiği projeler oranında para kazanıyor.

Yayınlanan bir rapora göre Google, ABD düzeyinde mevcut sınır potansiyel olan 3 milyarı aşarak, 3.3 milyon dolar değerine sahip durumda.

Şirketin Avrupa kapsamındaki egemenliği ise daha korkunç boyutlarda. Google, Avrupa düzeyinde 6 milyar dolar gibi bir değere sahip.

16-05/16/google-gizlilik-ihlali.jpg

Google Ceza Alabilir!

Android Headlines’da yer alan habere göre, Avrupa Birliği’nin sahip olduğu değerin 10 kat üstünde bulunan Google, mevcut potansiyel sınırının üstünde olması nedeniyle, bir cezaya maruz kalabilir.

“Monumental Fine(Anıtsal Ceza)” adıyla anılan cezanın, piyasada var olan rekabet rakamlarının çok üzerinde bir miktarın söz konusu olması nedeniyle verilebileceği ifade ediliyor. Cezaya ilişkin detayların ise gelecek aya kadar kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Cezaya ilişkin diğer başvuru kaynaklarının ise şikayetlerden oluştuğu belirtiliyor. Son yedi yıl içerisinde, sitenin kötü amaçlara da hizmet vermesi nedeniyle, bir çok şikayete maruz kaldığı biliniyordu.

Geçen yılın Ağustos ayında Google, “terör” kapsamındaki olay ve kişilere iletişim anlamında yardım ettiği iddialarını yalanlamış; fakat savunması yeterli bulunmamıştı.

Bu bağlamda şirketin ödeyeceği cezanın para boyutu henüz belli olmasa da, arama motorunda uygulaması istenecek çeşitli süzgeçler, sansürler şirkete uygulanacak diğer yaptırımlar arasında olacak.

:: Google’a verilmeye hazırlanan cezalar hakkında ne düşünüyorsunuz? 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Google Ne Kadar Kazanıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar deli para kırıyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  google bu kadar yetişti dünyaya tanıtı kendini bundan sonra artık kurtuluş yok google den!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bence facebook bir arma matoru ozelliği getirise bakın google nasıl batıyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Google dan iyi arama motoru yapsinlar direk gecmezsem adim Namik degil

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Dalga mi geciyonuz 3 milyon yazmis adam önune gelen editor olmus

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bu ABD nasıl yıkılsın. adamların şirketleri dünya devleri. apple google microsoft burger king mc donals ve daha bir sürü firmalar markalar. bizim ülkemizde inşallah birgün dünya devleriyle boy ölçüşür ve parmakla gösterilen bir ülke olmamız dileğiyle. bunlardan bir eksiğimiz yok sadece her birey vatandaşlık görevini gerçekten yerine getirdikçe inanıyorum ki bu durmlara gelmek çok uzakta olmayacaktır

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Google gelecek de insanlığın en büyük belası olabilir. Orantısız bir şekilde büyüyorlar ve tüm sektörlerde tekel olmayı hedefliyorlar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  google'a karşı küresel bir rakip çıkmalı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ahahah fazla para kazanıyor diye ceza verecekler

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yazar kardeşim şu betimleme yerine daha uygun bir kelime bulun

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Kazançları çok daha yüksektir.

" Google Ne Kadar Kazanıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Ne Kadar Kazanıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Ne Kadar Kazanıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "