Okunma

Google Netbook Kullanımına Karşı!


09 Şubat 2009 Pazartesi 16:07
Google Netbook Kullanımına Karşı!

Kulağa garip geliyor ama Google nasıl olurda Netbook kullanımına karşı olur demeyin! Çünkü Netbook esas itibariyle Psion adlı teknoloji firmasının tescilli markası ve dolayısıyla Netbook ibaresinin kullanıldığı her noktada Psion şirketinin bir nevi hakkı var. Gelelim Google’ın durup dururken Netbook kullanımına karşı çıkmasının nedenine. Google tabii ki Netbook’ların kendisinin değil, kelimenin AdWords reklamlarında kullanılmasına karşı. Zira Psion’un kafası bir atarsa, gelip Google’a netbook üreten firmaların verdiği AdWords reklamlarından ötürü dava açıp, kuvvetle muhtemel kazanır, tazminatı da alır.


Ticari anlamda dünyanın tek Netbook’u budur(!)

Ancak Google, Netbook kelimesini kullanmama kararıyla hem kendini sağlama aldı, hem de sektöre ‘netbook’ kelimesine alternatif aramaya başlayın mesajı verdi. Bu arada merak edenler için belirtelim, Psion’un henüz Notebook’u bile yok, ama resimde gördüğünüz bir adet Netbook Pro modeli var(!) Zaten tescile malzeme olan modelde bu…

Bu arada ülkemiz Google sunucularında henüz ‘Netbook’ kelimesini kullanarak AdWords reklamı yapan bir ton firma an itibariyle mevcut. Bakalım yasak bize ne azman gelecek? Ya da gelecek mi?

Artık netbook yerine ‘mini ultrahafif dizüstü‘ mü deriz? Yoksa kısaltma olarak MUD (ya da İngilizce Tiny Ultraportable LaptopTUL?)

:: Netbook kelimesine alternatifleri burada paylaşabilirsiniz.
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google Netbook Kullanımına Karşı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    hehehe adamlar daha var olmayan bir şeyin bile isim hakkını nasıl sağlama alı***** de milletçe uyuyalım lokumu vs herşeyi yabancılara kaptıralım:)

" Google Netbook Kullanımına Karşı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Netbook Kullanımına Karşı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Netbook Kullanımına Karşı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "