Okunma

Google News İspanya’dan Çekiliyor


11 Aralık 2014 Perşembe 18:30
Google News İspanya’dan Çekiliyor

İspanya’da bulunan ekonomik krize çare bulunmaya çalışılıyor. Krizin en önemli sorumlusu olarak uluslararası şirketlerin servis verdiği ülkelerde az vergi ödemesi gösterildi.

İspanyol hükümetinin geçtiğimiz günlerde yasallaştırdığı ve 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Telif Hakkı yasasının ilk kurbanı ise Google oldu. Yeni yasaya göre Google arama motoru link verdiği siteler için İspanyol yayıncılara belli bir ücret ödemek zorunda kalacak.

Google News İspanya Kapatıldı

Bu gelişmeler sonucunda Google yönetimi de bir açıklama yaparak İspanya’da haber servisinin kapatıldığını duyurdu. Google News sorumlusu Richard Gingras’ın yaptığı açıklamada , “Google News İspanya’yı şimdilik kapatmak zorundayız” derken bu servisten hiç bir ücret kazanmadıklarının da altını çizdi ve servisin 16 Aralık tarihinden itibaren kapatılacağını söyledi.

Ayrıca İspanya hükümeti geçtiğimiz hafta da ülkede çok sayıda korsan yayın yapan dizi ve film sitelerinin yöneticilerini gözaltına alarak haklarında yasal işlemler başlatmıştı.

Google Türkiye’nin İspanya’da Google News servisinin kapatılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“İspanya’daki son kanun değişikliği nedeniyle İspanyol yayıncıları Google News’tan kaldıracağımızı ve 16 Aralık’ta İspanya’da Google News servisini kapatacağımızı duyurmaktan dolayı son derece üzgünüz. Google News çok sayıda kullanıcı tarafından beğenilen ve insanları web sitlerine yönlendirerek yayıncılara gerçek anlamda değer katan bir servis. Öte yandan yeni yasa yayıncıların içeriklerinin küçük bir bölümünü göstermesi halinde bile Google’dan  -kendileri istese de istemese de- para talep etmelerini zorunlu kılıyor. Google News kendisi reklam görüntüleyen ve gelir elde eden bir servis olmadığı için söz konusu yaklaşım sürdürülebilir olmaktan uzaktır. Tüm bunlara karşın İspanyol yayıncılarla birlikte çalışarak okunurluklarını ve online gelirlerini artırma konusunda kendilerini desteklemeye devam edeceğiz.”

:: İspanya’da Google News’in kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google News İspanya’dan Çekiliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google News İspanya’dan Çekiliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google News İspanya’dan Çekiliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "