Okunma

Google, OTA Güncellemeleri İndirmeye Sundu


11 Mayıs 2016 Çarşamba 05:30
Google, OTA Güncellemeleri İndirmeye Sundu

Google, Nexus kullanıcılarını büyük ölçüde memnun edecek bir hamle gerçekleştirdi. Arama motoru devi bildiğiniz üzere Nexus cihazlar için her güncelleme öncesi ya da sonra fabrika imaj dosyalarını geliştiriciler sayfası aracılığıyla indirmeye sunuyor.

En güncel yazılımı yüklemek isteyen ya da bir şekilde telefonlarını eski bir Android sürümüne döndürmek isteyen kullanıcılar fabrika imaj dosyaları aracılığıyla bunu gerçekleştirebiliyor.

ADB komut sistemiyle yüklenen fabrika imaj dosyaları, yükleme işlemi sonrası telefonda yer alan tüm verileri siliyor. Bu da geliştirici ya da son kullanıcının canını sıkan bir durumdu.

Sadece OTA Dosyaları Yüklenebilecek

Neyse ki Google geliştiriciler sayfasında OTA güncellemelerine ait dosyaları da indirmeye sunmaya başladı. Nexus kullanıcıları artık fabrika imaj dosyalarını (sistemin tamamını) yüklemek zorunda kalmadan sadece OTA dosyası indirip yine ADB komut sistemiyle yükleme işlemini gerçekleştirebilecek.

16-05/11/google-developers-nexus-ota-page.png

OTA dosyalarının yükleme işlemi için telefonunuzda bootloader kilidinin açık olmasına gerek yok. Üstelik yükleme işlemi sonrası veriler silinmiyor, başka bir ifadeyle telefonunuz fabrika ayarına dönmüyor.

Google halihazırda Nexus cihazlar ve Pixel C için Android 6.0.1 OTA dosyalarını geliştiriciler sayfasında yayınladı. Son güvenlik yamalarının dahil edildiği OTA dosyalarına buradan erişebilirsiniz.

:: Nexus cihazı kullanıyor ve sık sık fabrika imaj dosyası yüklüyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Google, OTA Güncellemeleri İndirmeye Sundu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Android onea da gelecek mi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni site tasarımını beğendim çok cool olmuş ama youtube videolarını çok büyük açıyor kaydırma da yapamıyorum. Yapsam tam ekran butonuna basacam ama sağımda kalıyo malesef.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Android one platformuna gelecek mi?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Android öne platformuna gelecek mi?

" Google, OTA Güncellemeleri İndirmeye Sundu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, OTA Güncellemeleri İndirmeye Sundu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, OTA Güncellemeleri İndirmeye Sundu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "