Okunma

Google Penguen Güncellemesi


31 Temmuz 2012 Salı 12:21
Google Penguen Güncellemesi

Bu anlamda 25 Nisan 2012 günü tüm dünyada aynı anda aktif ettiği Google Penguen güncellemesi pek çok site sahibi tarafından o günün kara gün olarak anılmasını sağlamıştır.

Google web spam ve algoritma ekibinin başındaki Matt Cutts, Penguen güncellemesinin her dilde etkilenme oranının farklı olduğunu belirtirken İngilizce dilindeki arama sonuçlarının %3’ünün en çok etkilenen ülkenin ise google.pl (Polonya) aramalarının %5’i olduğunu açıklamıştır.

Fakat güncellemenin devreye girdiği günden bu yana web sitesi sahiplerinde oluşan tepki bu rakamların daha fazla olduğunu gösteriyor. Hatta kalitesiz backlink satışı yapan Hintli webmasterlar bu duruma çok daha sinirlendi ve aşırı tepki gösterdi. Gösterdikleri tepkiden bir kare:

Penguen güncellemesinde izlenen yol nedir ve neler yapılmalı?

Google, Penguen güncellemesi ile birlikte artık sitelerin link profillerini daha iyi inceliyor. Yani sizin sitenize benzer kaliteli sitelerin link profilleri ile sizinkini karşılaştırıyor. Örneğin sizin cep telefonu satan bir e-ticaret siteniz var ve o sektöre ait bir kelimede başarı hedefliyorsunuz bu durumda o alandaki kaliteli siteleri detaylı şekilde incelemeniz gerekmektedir.

Kaliteli sitelerin aldıkları backlinkleri, backlink alırken kullandıkları anchor textleri ve backlink profillerini detaylı şekilde kontrol edip o yolda ilerlemeniz size artı değer katacaktır.

Son olarak Penguen güncellemesi ardından Google‘un site sahiplerine iletmiş olduğu 12 ipucu:

 • Gizli metin veya gizli bağlantılardan kaçının.
 • Gizleme veya gizli yönlendirmeler kullanmayın.
 • Google‘a otomatik sorgular göndermeyin.
 • Alakasız anahtar kelimelerle sayfaları yüklemeyin.
 • Birden çok sayfa, alt alan veya yinelenen içeriğe sahip etki alanları oluşturmayın.
 • Zararlı davranışları olan sayfalar oluşturmayın. Virüsler, trojanlar, phishing ve diğer kötü amaçlı yazılım gibi.
 • Sadece arama motorları için oluşturulmuş “giriş” sayfalarından veya çok az veya hiç orijinal içerik ile bağlı programlar gibi “çerez kesici” yaklaşımlardan kaçının.
 • Siteniz bir bağlı programa katılırsa, sitenize değer kattığından emin olun. Kullanıcıların önce sitenizi ziyaret etmek için bir neden veren benzersiz ve alakalı içerik sağlayın.
 • Arama motorları için değil, öncelikle Sayfalarınızı kullanıcılar için hazırlayın.
 • Arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmek için tasarlanmış hilelerden kaçının.
 • Sitenizin sıralamasını veya PageRank değerini artırmak için tasarlanmış bağlantı şemalarına katılmayın. Kendi sıralamanız bu bağlantılardan olumsuz yönde etkilenebilir.
 • Arama motoru sıralamalarını kontrol etmek için, sayfalarınızı göndermek için yetkisiz bilgisayar programı vb. şeyler kullanmayın. Bu tür programlar bilgisayar kaynaklarını tüketir ve Hizmet Şartlarımızı ihlal eder. Google bu tür WebPosition Gold gibi ürünlerin kullanılmasını önermez. Bunlar Google’a otomatik ve programlı sorgular gönderir.

Bu yazımızda Penguen güncellemesi hakkında genel bilgileri bilginize sunduk. İkinci yazımızda bu güncellemeden etkilen site sahiplerine yabancı platformlarda araştırdığımız, tartıştığımız ve denediğimiz tecrübelerimizi aktarıyor olacağız.

Bu yazı Sempeak Google Reklam Ajansı‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.      

:: Bu güncellemeden etkilendiniz mi?

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google Penguen Güncellemesi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  03.08.2012 12:09, keşke kim olduğunu da yazsaydın

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Makalenizin sonundaki ajansın adı geçmeseydi, çok daha farklı bir yorum yapacaktım ancak oldukça rahatsız edici bir durumu sizlerle paylaşmak istedim. SEO konusunda, site yöneticilerine elimizden geldiğince ve ücretsiz destek veren bir ekibin kurucusuyum. Özellikle Türkiye’de SEO için o kadar yanlış çalışmalar yürütülüyor ki (kişisel veya kurumlar dahil) amaç sadece para kazanmaya doğru gidiyor. Üstelik yanlış çalışmalarla kazanılıyor. Neyse asıl konumuz bu değil zaten. Linkini verdiğiniz ajansın site kodlarını incelerseniz, SEO için uygun olmayan yapıların ve hataların olduğunu görebilirsiniz. Hatta site dışı SEO çalışmalarının sadece backlinklerle alakalı olduğunu ve SEO için 200 parametre olduğunu (bu konuda bir rakam söz konusu değil hatta farklı parametrelerden oluşan sub koşullar da mevcut) belirtmektedirler ki eksik ve yanlış açıklamalardır.
  Amaç sadece sözünü ettiğim siteye backlink vermekse bir sözüm yok ama değilse hem bir ShiftDelete okuru hem de bu sektöre yıllarını vermiş biri olarak üzüldüğümü de belirtmek istiyorum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ipucu denilenler zaten yılardır biliniyor. Ayrıca, bence google penguen güncellemesi ile backlink denetiminin de ötesine geçti. Backlink yapmayan ve sitenin küçük bir bölümünde bağımsız affiliate içeriğe sahip olan siteler bile oldukça etkilendi. Nofollow link neden serp etkiler bunun da araştırılması lazım.

" Google Penguen Güncellemesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Penguen Güncellemesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Penguen Güncellemesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "