Okunma

Google Play Store için önemli yasak!


27 Nisan 2019 Cumartesi 08:00
Google Play Store için önemli yasak!

Google, görünüşe göre en büyük Google Play Store yasaklarından birini getirmeye hazırlanıyor. Bugün yayınlanan bir rapor Google’ın reklam dolandırıcılığı yapan dev bir şirket hakkında yasaklar getireceğini bildirdi.

Google Play Store uygulamasından dev şirkete yasak!

BuzzFeed News, DO Global’in sahibi olduğu 46 uygulamanın Google Play Store’dan kaldırıldığını ve bu şirketin AdMob reklam ağından da çıkarıldığını belirtti.

Google konu hakkında halka bir bilgi iletmese de şirketin önemli yetkilileri gazetecilere bazı özel mesajlar iletti. Buna göre DO Global’ın tüm uygulamaları ve reklamları sistemlerden kaldırılabilir.

Mağazadan kaldırılmadan önce DO Global uygulamaları 600 milyondan fazla indirilmiş, bir çok uygulama alanında rekorlar kırmıştı. Bu, Google’ın şu ana kadar aldığı yasakların en büyüğü olarak değerlendiriliyor.

Raporda belirtilenlere göre Google bu kararı, DO Global’in reklam sahteciliği yapması nedeniyle aldı. Check Point Security’nin yayınladığı ayrı bir rapora göre DO Global, kullanıcılar reklama tıklamamış olsa bile arka planda reklamı açan bir kod geliştirdi.

Ayrıca uygulamalar yine arka planda Tumblr gibi web sitelerini açarak, sitelere sahte hit kazandırıyordu.

BuzzFeed News raporunda: “Google önemli sayıda DO Global uygulamasını kaldırdı ve şirketin reklam sistemini tamamen yasakladı. Google yetkilileri bize yaptıkları açıklamalarda bu uygulamaların sahtecilik yaptığını, şirkete daha genel bir yasak getirileceğini belirttiler.” dedi.

Kaldırılan uygulamalar arasında Selfie Camera, Total Cleaner, Smart Cooler, RAM Master, AIO Flashlight, Omni Cleaner, Samsung TV Remote Control, LG TV Remote Control gibi uygulamalar da var.

Siz ne düşünüyorsunuz? Söz konusu şirketin uygulamalarından birini kullandınız mı? Yorumlarda belirtiniz.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Google Play Store için önemli yasak!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yerinde karar….

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok yanıltıcı başlıklar arıyorsunuz

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dandik uygulama hepsi!

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  daha önce bu uygulamalar dan bazılarını kullandım gerekli incelemerin yapılmasını talep ediyorum

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  TV Remote Control’ü kullandım ama pek işime yaradığını söyleyemeyeceğim.

 6. Anonim dedi ki:

  Smart Cooler nedir ya 😄😄 uygulamayla telefon soğutmak. İyiymiş

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Harika yapsın tabi

 8. Anonim dedi ki:

  işte tam bu nedenle android e güvenmiyorum ama malasef altarnatif yok.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   iOS var? Türkiye’de? Evet, haklısınız.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence bu reklamların komple kalkması Lazım bunu zaten isteyen buluyor haber gibi bir program olsa daha iyi. Olacağını düşünüyorum

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu apaçi yazılımlarını kim indiriyor ki?

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arka planda reklamları çalıştıran bir kodun olması ürkütücü cidden. Diğer uygulamalarda olmadığı ne malum.

" Google Play Store için önemli yasak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Play Store için önemli yasak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Play Store için önemli yasak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "