Okunma

Play Store içindeki tehlikeli uygulama sayısı açıklandı


25 Haziran 2019 Salı 09:26
Play Store içindeki tehlikeli uygulama sayısı açıklandı

Uygulama marketleriyle ilgili zaman zaman bazı çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda ortaya ilginç sonuçlar çıkıyor. Son olarak  Sydney Üniversitesi ve CSIRO tarafından iki yıl süren çalışmasının sonucunu açıkladı. Ortaya çıkan verilere göre, Google Play Store içinde tehlikeli uygulama sayısı oldukça dikkat çekti.

Google Play Store tehlikeli uygulama sayısı açıklandı

Android dünyasının uygulama marketi olan Google Play Store’da 1 milyona yakın uygulama var. Tahmin edeceğiniz gibi bu uygulamaların bir kısmı iyi niyetli değil. Kötü amaçlı yazılımların da yer aldığı mağazada son yapılan çalışmayla 2.040 adet tehlikeli uygulama tespit edildi.

1 milyon uygulamanın hepsini inceleyen araştırma bunun için makine öğrenmesini ve sinir ağlarını kullandı. Oluşturan algoritma uygulama mağazasındaki en popüler 10.000 uygulamaya benzer metin açıklaması ve görseli olan uygulamaları tespit etti. Algoritma burada 49.608 adet potansiyel tehdit buldu.

VirusTotal kullanılarak söz konusu uygulamaların 7.246 adedi kötü amaçlı olarak işaretlendi. 2.040 adedinin ise sahte ve yüksek riskli olduğu ortaya çıktı. Ayrıca uygulamaların 1.565 adedinin en az beş hassas izin istediği, 1.407 adedinin ise reklam yerleştirmeleri yaptığı açıklandı.

İncelenen uygulamaların çoğu uygulama marketinden kaldırıldı. Google ekibi, uygulama askıya alma oranının yüzde 66’ya yükselttiğini belirtti.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Play Store içindeki tehlikeli uygulama sayısı açıklandı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Facebook

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İndirmezsin olur biter. Android marketin avantajları daha fazladır. Dikkatli olacaksın herşeye atlamayacaksın.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aptoide candır hocam.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kaldırsınlar işte neymiş tespit tespitten sonra kaldırın işte mağazadan uygulamaları

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İsimleri aciklansa iyi olurdu.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Lan sayana kadar kaldırın işte :d ..d.d

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Play çöpstore

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  App store’a da gecsek fayda etmez bi ara app store da da sahte uygulamalar vardi kaldirdilar o yuzden dikkatli olalim

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eee hani uygulama Adları ?

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sonra neden app store’a geçtim oluyor.

" Play Store içindeki tehlikeli uygulama sayısı açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Play Store içindeki tehlikeli uygulama sayısı açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Play Store içindeki tehlikeli uygulama sayısı açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "