Okunma

Google Play’de Çocuk Güvenliği Oluşturun


01 Ekim 2014 Çarşamba 13:00
Google Play’de Çocuk Güvenliği Oluşturun

Android yüz binlerce uygulamaya sahip ve bu uygulamaların büyük çoğunluğu doğal olarak uygulama mağazası Google Play’de yer alıyor. Google ise çocuklar için uygun olmayan uygulamaları engelleyebilmeniz için Google Play‘e “İçerik Filtreleme” özelliğini getirmiş.

İçerik Filtrelemesini Etkinleştirme

Google Play’de yetişkinler için ya da sakıncalı içeriğe sahip uygulamaların gösterilmesini engellemek için ilk olarak Google Play uygulamasını açıyoruz.

Daha sonra cihazımızın ekranının en solundan sağa kaydırarak ya da Google Play logosunun solundaki üç çizgi simgesine tıklayarak seçenekleri açıyoruz.

14-09/25/google-play-cocuk-guvenligi-2.png

Açılan yan sekmeden “Ayarlar” seçeneğine tıklayıp, Google Play ayarlarına ulaşıyoruz.

Daha sonra “Ayarlar” sayfasındaki “İçerik Filtrelemesi” seçeneğine tıklıyoruz ve cihazı kullanacak çocuğun yaşına göre olgunluk derecesini ayarlıyoruz.

14-09/25/google-play-cocuk-guvenligi-3-1411668828.png

Farklı Yaş Grupları için Olgunluk Derecesi Önerileri

10-13 yaş: Yüksek Olgunluk Gerektiriyor

13-15 yaş: Orta Derecede olgunluk gerektiriyor

15-18 yaş: Düşük olgunluk yeterli

18+ yaş: Herkes veya Tüm uygulamaları göster

Satın almaları şifreleme bilgisi için sayfa değiştiriniz…

Satın Almaları Şifreleme

Google Play’de uygulama satın alma özelliğini şifrelemek çocuklar için son derece önemli. Zira bunu yapmazsanız geçmişte yaşanan birkaç olayda olduğu gibi çocuğunuz yüzlerce lira değerinde satın alma işlemleri gerçekleştirebilir.

Satın almaları şifrelemek için tekrar “Ayarlar” sayfasına geliyoruz ve “Satın almalarda şifre gerekli” seçeneğine tıklıyoruz.

14-09/25/google-play-cocuk-guvenligi-4.png

Daha sonra açılan seçeneklerden “Bu cihazda Google Play’den yapılan tüm satın alma işlemleri için” seçeneğini seçiyoruz ve Google hesabımızın şifresini girip onaylama yaparak uygulama ya da uygulama içi satın alma işlemleri için şifre kullanma zorunluluğu getiriyoruz.

Bu şekilde, Google hesabımızın şifresini bilmeyenlerin, cihazımız ile uygulama ya da uygulama içi satın alma işlemlerini yapmasını, engellemiş oluyoruz.

Sonuç olarak çocuklar ya da genç kullanıcılar için bu tip kısıtlamalar yapmak, onların iyiliği için son derece iyi olacaktır.

:: Sizce bu ve buna benzer engellemeler gerekli mi?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Google Play’de Çocuk Güvenliği Oluşturun”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İndirme şifresi olsun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  google playe indirme şifresi yokmu çocuk önüne gelini indiriyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Google ve güvenlik hiç yakışmıyor. Hele Google Play’de güvenlikten bahsetmeyin. En basit uygulama bile mesajlarınızı, aradığınız kişileri görebiliyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çok işe yara bi yazı saolun

 5. SDN Okuru dedi ki:

  benim tabletin ekranı hep karanlık marka pro 756 mı ne android ne yapabilirim

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgi için teşekkür iyi oldu bu bizim ufaklık için endişeleniyordum..abuk subuk bir sürü şey var….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  güzel yazı. sağolun.

" Google Play’de Çocuk Güvenliği Oluşturun konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Play’de Çocuk Güvenliği Oluşturun ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Play’de Çocuk Güvenliği Oluşturun ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "