Okunma

Google Print İle Telefonunuzdan Çıktı Alın


25 Ocak 2011 Salı 22:45
Google Print İle Telefonunuzdan Çıktı Alın

Cloud Printing… İlk olarak Nisan 2010’da duyurulduğunda bu servisin Chrome OS için geliştirilmiş bir yenilik olacağını düşünmüştük. Ancak çok geçmeden anlaşıldı ki Google, konunun tabanını daha da genişleterek bu özelliğin internete erişebilen tüm cihazlarda kullanılabilir olmasını istiyor.

Bu konuda zincirin son halkası ise mobil cihazlar oluyor. Artık mobil cihazlardan da tek bir tıkla ihtiyacınız olan dokümanı hızlı bir şekilde yazdırabileceksiniz. Tek yapmanız gereken belgeyi Google Docs ile yahut Gmail üzerinden telefonunuzun web tarayıcısını kullanarak açmak olacak. Sonrasında üst çubukta yer alan açılır menuyu kullanarak “Print” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Android ve iOS

Servis şu anda yalnızca İngilizce dil desteği ile Amerika’da kullanılabiliyor. İlerleyen süreçte etki alanı daha da genişleyecek olan Google Print’i kullanmak için Android 2.1 veya iOS 3 üzeri işletim sistemini taşıyan bir akıllı telefona sahip olmanız gerekiyor. Ancak detaylara inildiğinde bu desteğin HTML 5 destekli tüm tarayıcılara verilmiş olduğu da dikkatimizden kaçmış değil.

Bunun yanında bir yazıcıdan bu şekilde çıktı alabilmek için yazıcınızı Google Cloud Print ağına da bağlamış olmanız gerekiyor. Bu konuda burada yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. Linkte yer alan yazılım, an itibariyle yalnızca Windows ortamında çalışabilirken, Linux ve Mac desteğinin de yakında geleceği müjdesi şimdiden verilmiş.

 

:: Böyle bir servise ihtiyaç duyuyor musunuz?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google Print İle Telefonunuzdan Çıktı Alın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Print İle Telefonunuzdan Çıktı Alın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Print İle Telefonunuzdan Çıktı Alın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "