Okunma

Google Reklamları HTML5 Olacak


10 Şubat 2016 Çarşamba 07:45
Google Reklamları HTML5 Olacak

Google, şimdiye kadar hep HTML5’in öncüsü konumunda ilerledi. YouTube’u yeni bir teknolojiye sokup Flash’tan uzaklaştırıp HTML5 ile çalışan bir platform haline dönüştüren Google, şimdi bunu işin diğer alanları için yapmak istiyor.

Google AdWords servisi tarafından yapılan açıklamada Flash tabanlı reklamların tümünün kaldırılması hedeflendiği belirtildi.

2 Ocak 2017’ye kadar bu hedefini gerçekleştirmeyi amaçlayan Google AdWords ekibi şu ifadelerde bulundu: “İnternette gezinme deneyimini daha fazla cihaz ve daha fazla insan için geliştirebilmek üzere Google Display Network ve DoubleClick Digital Marketing tamamen HTML5’e geçiyor.”

HTML5’e hemen geçilmeyecek

HTML5’e geçiş eylemi 30 Haziran 2016’da başlayacak. Bu tarih itibariyle Google, AdWords ve DoubleClick Digital Marketing platformlarına Flash tabanlı reklamlar yüklenmesini engelleyecek.

Bu sürece başlamanın bu kadar uzun sürecek olmasının nedeni ise reklam verenlere zaman tanınması.

Reklam verenler için 6 aylık bir uyum süreci tanıyan Google, 2 Ocak 2017’den itibaren Flash tabanlı reklamların tümünü sisteminden kaldıracak ve devamında destek vermeyecek.

Ancak Flash tabanlı video reklamları bu durumdan ileri bir tarihe kadar etkilenmeyecek.

Google yol gösteriyor

Reklamlarını HTML5’e çevirmemiş ya da nasıl çevireceğini bilmeyen kullanıcılar için Google, çok anlaşılır ve kolay bir yardım sayfası sunuyor.

Ancak çoğu reklamverenin kafası pek karışmayacaktır, zira Google geçtiğimiz sene itibariyle bazı Flash tabanlı reklamları HTML5’e çevirmeye başlamıştı.

Kaynak: Neowin

:: Google HTML5 konusundaki adımlarını nasıl buluyorsunuz?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google Reklamları HTML5 Olacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    zaten artık flash den tamamen kurtulalım…..

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Flashları doğrudan engelliyorduk Firefox'ta basit bir ayarla şimdi bu kötü oldu. Yalnız sevdiğiniz sitelerde reklam engelleyicileri kullanmayın. Sonuçta bu insanlar bir emek harcıyor karşılığını da almaları lazım. Selamlar, saygılar.

" Google Reklamları HTML5 Olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Reklamları HTML5 Olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Reklamları HTML5 Olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "