Okunma

Google Robotları Tutmayı Öğreniyor!


09 Mart 2016 Çarşamba 11:00
Google Robotları Tutmayı Öğreniyor!

İnternet=Google anlayışını bir köşeye atan çalışmalarına devam eden Google, son olarak yeni robot teknolojisi çalışmaları ile ilgili detayları aktardı.

Aktarılan bilgilere göre Google robotları şu an, bir insan gibi 2 parmağını kullanarak hangi objeyi nasıl tutması gerektiğini ve bu objeleri nasıl kategorize etmesi gerektiğini öğrenmeye çalışıyor.

Google, insansı robot kollarını deniyor!

Açıklanan bilgilere göre bu robot kollar, 2 metal parmağa sahip. Her ne kadar çok temel bir robot teknolojisi gibi görünse de bu Google robot kolları, beklenenden çok daha farklı bir amaç üzerine çalışıyor.

16-03/09/news_1-google-robotlari-tutmayi-ogreniyor.png

Üzerinde yer alan bir kamera ile robot kollar, hangi nesneyi nasıl tutması gerektiğini öğreniyor. Basit bir örnek vermek gerekirse; 2 parmağı ile yumuşak ve sert objeleri nasıl tutması gerektiğini, bu objeleri nasıl kategorize edeceğini ve bu nesnelerin şekillerini, boyutlarını ve karakteristik özelliklerini öğreniyor.

Bir bebeğin, ellerini yeni kullanmaya başlaması anlayışını taşıyan bu robot kollar, aslında tıpa tıp bu amaç için çalışıyor. Zira Google’dan gelen bilgilere göre bu çalışmanın amacı, robot beyninin, ellerini tıpkı bir insan gibi kullanıp kullanamayacağı ölçmek.

:: Google’ın üzerinde çalıştığı bu robot kollar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Google Robotları Tutmayı Öğreniyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu robotlar üstünde google baya duruyor hadi bakalım….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Benimkini de tutsun 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kuvantum bilgisayar teknolojisi ile bu tip durumlar tamamen değişecek. Bu tip yöntemlerle geleceği yakalamak zor. Daha farklı şeyler üzerine yoğunlaşmak gerekiyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Anasını satayım sonun da robot istilasına urarsak hiç şaşırmam

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ben 50 sene sonrasina isimlandim sonra gelecegime geri dondum tek degisen sey bunu gelistirmeleri icin algoritmayi cozmeleri gerekir bu da imkansiz…

" Google Robotları Tutmayı Öğreniyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Robotları Tutmayı Öğreniyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Robotları Tutmayı Öğreniyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "