Okunma

Google sahte haberlere son vermek istiyor!


08 Nisan 2017 Cumartesi 22:00
Google sahte haberlere son vermek istiyor!

Google’ın haberler bölümünde bulunan sahte ya da daha doğru bir tabirle yalan haberler için çözüm yolları aradığını uzun süredir biliyoruz. Gelen haberlere göre sonunda yalan haberlerle savaşmak adına ilk adımı attı bile.

Haber kontrol devri başlıyor!

Google’ın yalan haberlerle ilgili ürettiği çözüm, haberlerin alt bölümünde yer alan gerçeklik kontrol etiketi. Bu etiket sayesinde haberin kimler tarafından kontrol edildiğini ve doğru olup olmadığını anlamamız artık çok kolay.

Eğer bir haber fazla okunmaya başlar ve Google News yani Google Haberler bölümünde en üst sıralara tırmanmaya başlarsa, üçüncü parti kişiler ya da firmalar tarafından kontrolü sağlandığı anda altında bir etiket beliriyor.

17-04/09/fake-news.png

Bu etikette de yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi “Fact check by X” yani “Gerçeklik kontrolü X tarafından sağlandı.” gibi bir ibare yer alıyor. İbarenin sonunda haberin sahte ya da gerçek olduğu belirtiliyor.

Google tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada da, “Bu yeni etiket her arama sonucunda görülmeyecek ve haberlerin doğruluğunun kontrolü kesinlikle Google tarafından sağlanmayacak. Üçüncü parti olarak adlandırılan şirket ya da şahıslar bu kontrolleri sağlayarak, okuyuculara daha doğru bilgiyi ulaştırabilmek için uğraşacak.” ifadelerine yer verildi.

Google’ın sahte haberlerle ilgili olarak en son Büyük Set Resifi’nin öldüğünün açıklandığı dönemde başı ağrımış ve Dünya’da iklim değişikliği yaşanmadığını iddia edenlerin yalanlarla dolu yazıları Google haberlerinde ilk sıralarda çıkmaya başlamıştı. Google bu konuyla ilgili hızlı bir şekilde hareket etmiş ve bu haberleri aramalarından çıkartmıştı.

:: Google’da yer alan sahte haberler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Google sahte haberlere son vermek istiyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman büyük haber sitelerine de el atmalı. Çünkü hit için çok fazla spam haber yayınlıyorlar.

  Hele ki Mobil Opera tarayıcıdan sadece teknoloji haberleri kategorisini takip ediyorum ama cnnturk, t24 siteleri tüm siyasi, spor, ekonomi vs. haberlerini bu kategoriyede eklemişler onlarda çıkıp duruyor karşıma. Bunlarada bir çözüm üretsin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi sözcü hürriyet ve cumhuriyet düşünsün

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ya da google kendi kontrolü dışında yayınlanan yalan haberlere karşı savaş açıyor..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Google haberler bölümünü hiç okumadım 20 yıldır

" Google sahte haberlere son vermek istiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google sahte haberlere son vermek istiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google sahte haberlere son vermek istiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "