Okunma

Google sayesinde 3 milyar cihaz güvende!


12 Eylül 2017 Salı 07:30
Google sayesinde 3 milyar cihaz güvende!

Google, Safe Browsing (Güvenli Gezinme) servisinin masaüstü ve mobil Chrome, Safari, Firefox kullanıcılarını potansiyel olarak tehlikeli web sitelerinden uzak tuttuğunu ve bu sayede 3 milyar cihazın korunduğu açıkladı.

Google Safe Browsing gelişiyor!

2013 yılında 1 milyar ve 2016 yılında ise 2 milyar cihazı koruyan Google Safe Browsing servisi, giderek daha fazla masaüstü ve mobil cihazın korunmasına yardımcı oluyor. Google’ın zararlı yazılım aracı olarak ilk girişimi olan servis, ilk olarak şirketin masaüstündeki amiral gemisi arama motorunda 2007 yılında hayata geçirilmişti. Daha sonra Safari ve Firefox tarafından da benimsenen servisten daha sonra birçok web ve uygulama geliştirici de faydalandı.

17-09/12/google-safe-browsing-3-milyar-cihaz-koruma-sdn-02.jpg

Kullanıcılara ziyaret ettikleri sitenin aldatıcı olduğunu veya kötü amaçlı yazılım barındırdığını söyleyen servis, 2015 yılında Android için Chrome uygulamasında varsayılan hale getirilmişti. Haliyle bu durum servisin kullanım oranını 2016 yılı başlarında ciddi anlamda artırdı.

Google, günümüz Safe Browsing servisinin makine öğrenimi kullandığının altını çiziyor ve sürekli olarak kendisini daha da geliştirdiğini vurguluyor.

:: Google Safe Browsing servisi hakkında ne düşünüyorsunuz?


yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

2 yorum - “Google sayesinde 3 milyar cihaz güvende!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Google zaten artik sorun digerleri ***** herseyimizi kendi sunucularinda tutuyorlar

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Google ve güvenlikmi?!

Yorum yazın

Geri bildirim