Okunma

Google şehir inşa etse nasıl olurdu?


26 Haziran 2019 Çarşamba 09:32

Google’ın ana şirketi Alphabet’in kentsel inovasyon kuruluşu olan Sidewalk Labs, en son teknolojiler ile şehirleri bir araya getirmek için çalışmalar yürütüyor. Şimdi de Sidewalk Labs şirketi, Toronto’nun doğu sahilinin tamamını gelişmiş teknolojiler ile donatacağı bazı projeler sundu. Peki, Google şehir inşa etse nasıl olur? Biz de bu yazımızda Google akıllı şehir çalışmasının detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Google akıllı şehir ile neler sunacak?

Google’ın çatı şirketi Alphabet tarafından geliştirilecek olan bu şehir projesi, ilk olarak Toronto’nun doğu sahillerinde hayata geçirilecek. 4.500 insana yaşam alanı sunan bu proje, aynı zamanda 30 ya da daha fazla katlı 10 binaya ev sahipliği edecek.

Quayside adı verilen bu proje, sürdürülebilir yapı malzemeleri ve tasarımları, elektrik için gelişmiş bir elektrik şebekesi, ısıtma ve soğutma için temiz bir termal ızgara, akıllı bir elektrik şebekesi, çok sayıda çevresel yenilik içeren düşük karbonlu, esnek bir mahalle imkanı sunacaktır.

Yalnızca yayalar için yürüyüş yolları, ofis ve konutlar yukarıda iken, dükkan ve restoranların yanı sıra topluluk alanları da bu birimlerin etrafına sarılı bir şekilde yer alacak.

Alphabet’in bu projesi henüz onaylanma aşamasında ve yerel yönetim tarafında onay almak zorunda. Aksi takdirde Sidewalk Labs’in yapmış olduğu bu proje, kağıt üstünde kalacak.

Eğer ki şirket, yerel yönetim tarafından gerekli onayları alırsa ilk saha çalışması 2021‘de başlayacak. İlk bina, 2024 yılının ortalarında hazır olacak.
yazarMert Can Orhan

2015 yılından beri yazıp çeken Mert Can, yazıları ve videolarıyla ShiftDelete.Net'te
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google şehir inşa etse nasıl olurdu?”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Heryeri radyasyon kaplar millet kanser olur ölürler

" Google şehir inşa etse nasıl olurdu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google şehir inşa etse nasıl olurdu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google şehir inşa etse nasıl olurdu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "