Google servislerindeki sorun giderildi!


03 Haziran 2019 Pazartesi 09:00
Google servislerindeki sorun giderildi!

Google Cloud ağında yaşanılan büyük kesinti, Google hizmetlerinin yanı sıra Shopify, Snapchat, Discord ve bunlar gibi diğer birçok popüler uygulamayı da etkiledi. Google Cloud kesintisi 5 saatin ardından giderildi. Fakat önemli güvenlik açıkları tespit edildi!

Google servisleri sorunu giderildi. Güvenlik açıkları ortaya çıktı!

Kesinti, Nest aracılığıyla insanların evlerinde ve dairelerinde sıcaklığın kontrol edilmesini, Shopify tarafından desteklenen herhangi bir alışverişi, Snapchat ve Discord gibi birçok sosyal ağa kadar her şeyi etkiledi.

Google sözcüsü, “ABD’nin doğusunda oluşan ağ sorunları nedeniye Google Cloud’u, Google Apps’i ve YouTube’u etkileyen ağ sıkışıklığı sorunu, etkilenen tüm kullanıcılar için çözüldü. Bu konuyla ilgili dahili bir soruşturma yürüteceğiz ve gelecekteki yinelenmeyi önlemek veya en aza indirgemek için sistemlerimizde uygun iyileştirmeleri yapacağız. İç soruşturmamızı tamamladıktan sonra bu olayla ilgili ayrıntılı bir rapor sunacağız.” dedi.

Google servisleri sorunu giderildi. Güvenlik açıkları ortaya çıktı! - ShiftDelete.Net (1)

Ağlardaki sorun şimdilik çözülmüş olsa da, Google’ın bulut hizmetleriyle ilgili sorunların dünyanın en popüler uygulamalarının bazıları için kesintilere neden olabileceği gerçeği ve ağlar üzerindeki güvenlik açıkları şirketin bu konuyu detaylıca düşünmesine sebep oldu.

Ayrıca modern bulut mimarileri, yeni teknoloji işletmeleri oluşturmanın maliyetini düşürdü. Ancak aynı zamanda şirketlerin işletme kabiliyetleri için genellikle tek bir servise bağlı olmalarına sebep oldu. Bu durum da bu bulut mimarilerini kullanan şirketlerin bugün yaşanan durumdaki gibi işletme faaliyetlerinin kısa süreli duraksamasına sebep oluyor.

Bu yüzden Google bu kesintilerin de önüne geçmeyi planıyor. Ayrıca kesintinin sebepleri de güvenlik açıklarına bağlanıyor. Google bugün yaşanılan sorunu ve tüm yapıyı güvenlik açıklarıyla de tekrar değerlendirecek.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google servislerindeki sorun giderildi!”

  1. LegendarX dedi ki:

    Bence Çinliler Google buluta saldırdı ardından diğer sistemlerede zarar verdiler sonuçta ABD ile araları kötü ✌️🤪

" Google servislerindeki sorun giderildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google servislerindeki sorun giderildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google servislerindeki sorun giderildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "