Bazı siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni


13 Ağustos 2019 Salı 08:00
Bazı siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni

Bundan birkaç gün önce özellikle büyük sitelerin yeni oluşturduğu sayfaların arama dizinine kayıt edilememesi problemi, birçok site sahibinin mutsuz olmasına sebep olmuştu. Google’ın teknik ekibi, arama konsolunda yer alan “URL Denetimi” aracını düzelttikten sonra sorunun asıl kaynağını buldu.

Neden Google sitemi indekslemiyor sorusunun cevabı ne?

Aramalar tarafından gelen ziyaretçi sayısında büyük bir azalma gören bazı internet mecraları, bunun etkisini hâlâ yaşıyor. 2019 yılının Nisan ayında tespit edilen bu sorun, tahminlere göre, Google’ın indekslediği internet sitelerinin yüzde dördünü etkiledi.

Dünya üzerindeki toplam internet sitesi sayısının büyüklüğü hesaba katılırsa, yüzde dört oldukça yüksek bir istatistik. Arama motoru şirketi, yaptığı araştırmaların sonucunda neyin yanlış yapıldığını ve gelecekte benzer bir olay olması durumunda neler yapmayı planladığını ayrıntılı bir şekilde açıkladı.

Google sitemi indekslemiyor

Google, yaptığı açıklamada kendi arama dizininin bir bölümünü geçici olarak kaybettiğini ifade etti. Bu bağlamda Google’ın neden kendi verilerini bir süre boyunca kullanamadığı ortaya çıktı. Yazılım şirketi, ilgili süre zarında arama endeksinin yeni bir versiyonunu dünyadaki tüm veri merkezlerine dağıtıyordu.

Bu dağıtım işleminin aslında rutin bir işlem olduğunu söyleyen Google yönetimi, yapılan işlemin Google’a coğrafi olarak en yakın olan veri merkezlerinin en alakalı arama sonuçlarını hızlı bir şekilde internete sunabilmesini sağlamak adına yapıldığını dile getirdi.

Neden Google sitemi indekslemiyor

Tam da bu sırada meydana gelen problem, milyonlarca kişinin ziyaretçi kaybetmesine yol açtı. Arama motoru devi, internet sitelerinin trafik ve gelir kaybetmesine ışık tutan hatayı yaşayanların transfer işlemi sırasında ilgili güncellenen listede olmadığını söyledi.

Arama sistemi doğal olarak listede bulunmayan siteleri göremedi ve onları kaydedemedi. Ortaya çıktığı ayda pek de etkili olmayan hata, bugün oldukça etkili. Etkisi büyük ölçüde durdurulan sorun, bazı sitelerin arama metrikleri istatistiklerini bir süre boyunca düz bir çizgi halinde gösterdi.

Hiçbir iyi veya kötü bir gelişme yok anlamına gelen düz çizgi, site sahiplerinin morallerini bozdu. Arama konsolunu yaklaşık iki haftada düzeltebilen Google, yeni iletişim stratejisini devreye soktuğunun altını çizdi.

Yeni iletişim stratejisi, önemli bilgilerin hem sosyal medya aracılığı ile hem de Arama Konsolu vasıtasıyla müşterilere iletilmesini sağlayacak. Bu strateji, 22 Mayıs 2019 tarihinden beri test ediliyor.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bazı siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Youtubedede hinç denkgelmeyen harika şarkılar var ben böyle algoritmanın ..

" Bazı siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bazı siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bazı siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!