Google sevilen özelliğini kullanımdan kaldırıyor


25 Nisan 2021 Pazar 23:35
ABONE OL
Google sevilen özelliğini kullanımdan kaldırıyor

Google, kullanıcıların aradığı bilgileri bulabilmelerini kolaylaştıran onlarca araca ev sahipliği yapıyor. Bunlardan bir tanesi de Q&A yani soru-cevap özelliği. Eğer yaptığınız arama soru cümlesiyse, Google soru-cevap bölümünü otomatik olarak devreye dokuyor. Aynı konuyu daha önce araştıranlardan topladığı verileri karşınıza çıkarıyor.

Arama’yı daha işlevsel hale getiren soru-cevap sayesinde merak ettiğiniz konu hakkında hızlıca bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Sevilen özelliğin kullanıcılarına Google’dan üzücü bir haber geldi.

Google soru-cevap özelliği için yolun sonu

Google, Arama’daki soru-cevap özelliğini 30 Haziran 2021 tarihinden itibaren kullanımdan kaldıracağını açıkladı. Kullanıcıların burada sorduğu soruların ve yazdığı cevapların bir kopyasını indirebileceklerini söyleyen teknoloji devi, bu tarihe kadar mühlet verdi. Google kararını şu cümlelerle duyurdu:

“30 Haziran 2021 itibarıyla, Google Arama’daki soru ve cevap özelliği kullanımdan kaldırılacaktır. Katkıda bulunduğunuz soruların ve cevapların bir kopyasını indirmek için Google Paket Servisi’ni ziyaret edip Arama katkıları’nı seçin. Bu adımı, sorularınız ve cevaplarınız dahil olmak üzere tüm katkılarınızın kaydını oluşturmak için 30 Haziran’a kadar tamamlayın.”

google soru cevap

Google, kararını kullanıcılara bildirdi

Google soru-cevap özelliği sadece aranılan konu hakkında bilgi edinmek için değil, aynı zamanda soru sormak için de kullanılıyordu. 30 Haziran’dan sonra, kullanıcıların eklediği bütün sorular Google’ın veritabanından kaldırılacak. Bu tarihten önce ise verilerinizin bir kopyasını indirebilirsiniz.

Verileri indirmek için öncelikle Google Paket Servisi sayfasına girip hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Ardından indirebileceğiniz onlarca veri karşınıza geliyor, buradan Arama katkıları’nı seçmeniz gerekiyor. Bunu yaptığınızda, sorduğunuz sorular ve yazdığınız cevaplarla birlikte Arama’ya yaptığınız katkıların tamamı bilgisayarınıza kaydediliyor.

Google şimdiye kadar birçok servisini kapattı

Google uygulama ve hizmetlerini her yol çoğaltıyor. Buna karşın, umudunu kestiği servislerinin de fişini çekiyor. Google, geçtiğimiz yıl Play Müzik’i kapatma kararı aldı. Bunun yerine YouTube Müzik’i getiren şirket, kullanıcıların yeni servise geçmeleri gerektiğini açıklamıştı.

Kullanıcılara YouTube Müzik’e geçmeleri için bir müddet süre tanıyan Google, bu noktada birtakım kolaylıklar da sunmuştu. Süre sonunda tüm Play Müzik verilerinin silineceğini belirtti. Nitekim Şubat ayında Play Müzik tamamen öldü.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Lütfen yeterince kullanıcıya ulaşamayan uygulamaları ve özellikleri kullanımdan kaldırmayın.

Kasırga
Kasırga
16 gün önce

Buda mı Gitti Be 🙁

" Google sevilen özelliğini kullanımdan kaldırıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google sevilen özelliğini kullanımdan kaldırıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google sevilen özelliğini kullanımdan kaldırıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!