Okunma

Google’dan Apple’a Yanıt Gecikmedi


03 Şubat 2010 Çarşamba 17:22
Google’dan Apple’a Yanıt Gecikmedi

2010’un en önemli olayının tablet bilgisayarlar arasındaki kıyasıya yarış olacağı zaten tahmin ediliyordu. Apple’ın iPad’i duyurmasının ardından iyice kızışan rekabet, üreticilerin somut adımlar atmaları gerekliliğini doğurmuş oldu. Birçok dev üreticinin Apple’a nasıl ve ne şekilde cevap vereceği merakla beklenirken, Google Chrome OS geliştirici sayfaları üzerinden bir takım görüntüler ve bilgiler paylaşıldı.

Chrome OS ve Chrome web tarayıcı kullanıcı arayüzü geliştirici ekibinden Glen Murphy tarafından paylaşılan bilgilere göre, yeni görseller Google tabletin konsept görüntüleri. Cihazın donanımsal detaylarına dair bir bilgi yer almazken, daha çok tabletin kullanacağı yazılımın, kullanıcılara yansıyacak yüzüne dair detaylar paylaşılmış.

Chrome OS tabanlı tablet, kullanımı kolay bir ekran klavyesine sahip olacak. Tuşlar arasındaki mesafe, boyutlar, odak aralıkları gibi detaylar hata yapma olasılığını neredeyse sıfıra indiriyor. Ayrıca Chrome tarayıcıda olduğu gibi yazı girişlerindeki tanımlamalar anlık olarak gerçekleştiriliyor.

Bunun yanı sıra sekmeleme desteği sayesinde, işletim sisteminin hemen hemen her yerinde, pencere yerine sekmeli bir arayüz kullanılacak. Bu da Google tabletin Apple iPad’in aksine çoklu işlemlere olanak tanıyacağının en önemli kanıtı olmuş oluyor. Sekmeler arası gezinmenin de tasarlanacak özel bir ekran sayesinde sağlanacağı tablet bilgisayar arayüzünde, bu ekranın kişiselleştirilebilmesine de olanak tanınacak.

Henüz konsept aşamasında olan görsellerin Google tabletin gerçek görüntüleri olmadığını ve kullanıcı arayüzüne dair verilen resmi bilgilerin değişiklik gösterebileceğini de belirtelim.

:: Google Chrome OS tablet mi yoksa yoksa Apple iPad mi?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google’dan Apple’a Yanıt Gecikmedi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ne zaman yapılmış.

" Google’dan Apple’a Yanıt Gecikmedi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Apple’a Yanıt Gecikmedi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Apple’a Yanıt Gecikmedi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "