Google tamamen geçiş yapıyor: 2030’a kadar başarı!


17 Eylül 2020 Perşembe 14:01
Google tamamen geçiş yapıyor: 2030’a kadar başarı!

Google 2030’a kadar karbonsuz olma hedefi ile çıktığı yolda emin adımlarla ilerliyor. Google rakiplerine benzer bir şekilde uzun bir süredir hizmetlerinde ve ürünlerinde sürdürülebilirlik politikasına bağlı kalıyor. Teknoloji devi üçüncü on yıllık iklim eylemi planına başlıyor. Bu planı duyurmak üzere Sundar Pichai kamera karşısına geçti ve bu sefer planların ”tamamen karbonsuz” olma üzerine odaklandığını belirtti.

Google 2030 hedefi ile karbonsuz olma yolunda!

Google zaten bir süredir iklim değişikliği ile mücadele etme noktasında adımlar atıyor. Dünyanın da iklim değişikliğine yönelik bakışını değiştirmek için çaba sarf eden şirket videoda da belirtildiği gibi, yakın dönemli iklim değişikliğinin sonuçlarına örnekler veriliyor. Ormansızlıktan kaynaklanan etkilerin ağır olduğu Kuzey Kaliforniya orman yangınını örnek gösteren Pichai, Google’ın bu gibi iklim değişimlerini tersine döndürmek için çaba sarf ettiğini söylüyor.

Google 2030 hedefi ile dünya çapında 7/24 karbonsuz enerjiye dayalı çalışmaya geçişin duyurusunu da yaptı. Google ve diğer teknoloji şirketlerinin yıllık elektrik tüketimini yüzde 100 yenilenebilir enerji ile eşleştirmesi hedefleniyor. Eğer bu gerçekleşirse o zamana kadar en büyük sürdürülebilirlik başarısı olarak kabul edilecek.

Söz konusu karbonsuz üretimin imkânsız olmadığını vurgulayan Pichai, Google’ın bu hedefe ulaşmadaki ilk şirketlerden birisi olabileceğini de vurguladı. Google’ın yaşam boyu net karbon ayak izinin artık sıfır olduğunu ve şirketin 2030’un sonuna kadar önemli üretim bölgelerinin tamamında karbonsuz enerji yatırımlarında 5 GW yaratma yolunda ilerlediğini de belirtmeden geçmeyelim.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google tamamen geçiş yapıyor: 2030’a kadar başarı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google tamamen geçiş yapıyor: 2030’a kadar başarı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google tamamen geçiş yapıyor: 2030’a kadar başarı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
  2. 2 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
  3. 3 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
  4. 4 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
  5. 5 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
  6. 6 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
  7. 7 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
  8. 8 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
  9. 9 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!