Google tamamen geçiş yapıyor: 2030’a kadar başarı!


17 Eylül 2020 Perşembe 14:01
Google tamamen geçiş yapıyor: 2030’a kadar başarı!

Google 2030’a kadar karbonsuz olma hedefi ile çıktığı yolda emin adımlarla ilerliyor. Google rakiplerine benzer bir şekilde uzun bir süredir hizmetlerinde ve ürünlerinde sürdürülebilirlik politikasına bağlı kalıyor. Teknoloji devi üçüncü on yıllık iklim eylemi planına başlıyor. Bu planı duyurmak üzere Sundar Pichai kamera karşısına geçti ve bu sefer planların ”tamamen karbonsuz” olma üzerine odaklandığını belirtti.

Google 2030 hedefi ile karbonsuz olma yolunda!

Google zaten bir süredir iklim değişikliği ile mücadele etme noktasında adımlar atıyor. Dünyanın da iklim değişikliğine yönelik bakışını değiştirmek için çaba sarf eden şirket videoda da belirtildiği gibi, yakın dönemli iklim değişikliğinin sonuçlarına örnekler veriliyor. Ormansızlıktan kaynaklanan etkilerin ağır olduğu Kuzey Kaliforniya orman yangınını örnek gösteren Pichai, Google’ın bu gibi iklim değişimlerini tersine döndürmek için çaba sarf ettiğini söylüyor.

Google 2030 hedefi ile dünya çapında 7/24 karbonsuz enerjiye dayalı çalışmaya geçişin duyurusunu da yaptı. Google ve diğer teknoloji şirketlerinin yıllık elektrik tüketimini yüzde 100 yenilenebilir enerji ile eşleştirmesi hedefleniyor. Eğer bu gerçekleşirse o zamana kadar en büyük sürdürülebilirlik başarısı olarak kabul edilecek.

Söz konusu karbonsuz üretimin imkânsız olmadığını vurgulayan Pichai, Google’ın bu hedefe ulaşmadaki ilk şirketlerden birisi olabileceğini de vurguladı. Google’ın yaşam boyu net karbon ayak izinin artık sıfır olduğunu ve şirketin 2030’un sonuna kadar önemli üretim bölgelerinin tamamında karbonsuz enerji yatırımlarında 5 GW yaratma yolunda ilerlediğini de belirtmeden geçmeyelim.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Google tamamen geçiş yapıyor: 2030’a kadar başarı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google tamamen geçiş yapıyor: 2030’a kadar başarı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google tamamen geçiş yapıyor: 2030’a kadar başarı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik