Okunma

Google Translate, internete ihtiyaç duymayacak!


14 Haziran 2018 Perşembe 15:00
Google Translate, internete ihtiyaç duymayacak!

Google‘ın ücretsiz çeviri hizmeti olan Translate, ilk sürümlerinden beri internet bağlantısı olmadan da hizmet verebiliyor. Ancak iki yıl önce gelen sinirsel makine çeviri teknolojisi (NMT) yalnızca çevrimiçiyken yapılan Google Translate çevirilerinde kullanılabiliyordu. Google artık bu teknolojinin de çevrimdışı iken kullanılabileceğini açıkladı.

Google’ın iki yıl önce tanıttığı NMT teknolojisi, cümleleri parçalayarak çevirmek yerine tek seferde çevirebiliyor. En uygun çeviri için daha geniş bir içerik kullanan NMT, daha sonra uygun dil bilgisi özellikleri ile çevirileri tamamlıyor. Bu sayede çevrilmiş cümle ve paragraflar çok daha hatasız bir hale geliyor ve okunması basitleşiyor.
google translate

Google Translate artık internetsiz çalışacak!

Google’ın bu teknolojisi iki yıldır sadece kullanıcılar internete bağlı iken çalışıyordu. Çevrimdışı olarak bu çeviri hizmetine giren kullanıcılar eski teknoloji ile çeviri yapabiliyordu. Kesik kesik cümleler ve anlatım bozukluğu içeren paragraflar, çoğu kullanıcının canını sıkıyordu. Google geçtiğimiz gün yaptığı duyuruda artık internet bağlantısı olmayan çevrimdışı kullanıcıların da yeni yapay zeka NMT ile çeviri yapabileceklerini ifade etti.
Google, içlerinde Türkçe‘nin de bulunduğu 59 dile bu desteği vereceğini açıkladı. Her bir dil için yaklaşık olarak 35MB tutacak olan paketler önceden kullanıcı tarafından indirilerek kullanılabilecek.yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Google Translate, internete ihtiyaç duymayacak!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zaten ihtiyaç duymuyor kafasına göre çeviriyor

  1. Kerim dedi ki:

   Turkcenin yapisi farkli oldugu icin ceviriyi dogru yapmasi zor. Lakin Hint-Avrupa dil ailesindeki cumleleri ve kelimeleri dogruyacok yakin bir sekilde cevirebiliyor. Ornegin Almanca – ingilizce, ingilizce – Almanca cevirileri son decere basarili.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Suvalice de eksik veriyor ne denyine çok teşekkür ederim

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok güzel

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zaten vardı çevrimdışı kullanma, kısacası geliştirildi

" Google Translate, internete ihtiyaç duymayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Translate, internete ihtiyaç duymayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Translate, internete ihtiyaç duymayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "