Google Türkiye kadına dijital şiddete karşı harekete geçti!


29 Ağustos 2020 Cumartesi 15:46
Google Türkiye kadına dijital şiddete karşı harekete geçti!

Şiddet günümüzde sadece fiziki bir müdahale ile sınırlı değil. Sosyal medya ve internetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği günümüzde dijital şiddet dünya genelindeki önemli problemlerden birisi. Bu kapsamda kadına yönelik dijital şiddete karşı teknolojik çözümler geliştirmeye yönelik Google projesi Women’s Safety Hackathon, Türkiye’de aktif hale getirildi.

Google Women’s Safety Hackathon projesi Türkiye’de!

2019 yılında gerçekleştirilen Stay On programının bulgularına göre, kadınların online ortamda şiddete maruz kalma riski erkeklere göre 27 kat daha fazla. Bu kadınların yüzde 50’si ise online taciz nedeniyle fiziksel güvenliklerinden de endişe ediyor. Tacize maruz kalan kadınların yüzde 28’i daha az çevrimiçi olmayı seçerken, yüzde 75’i ise sosyal medya alışkanlıklarını değiştirdiğini belirtiyor.

Google Women’s Safety Hackathon projesi Türkiye'de!

Google Developer Group bünyesinde bulunan Women Techmakers programının, bu gerçeklerden yola çıkarak başlattığı Women’s Safety Hackathon projesinde Türkiye’nin farklı şehirlerdeki Women Techmakers temsilcileri işbirliği yapıyor.

Eğitim ve hackathon olmak üzere iki ayaktan oluşan projenin online eğitim aşamasında kadına yönelik dijital şiddet konusunda farkındalık yaratmak ve bilinçlendirmek amaçlanıyor. Bu doğrultuda, çevrimiçi ortamda dijital şiddetin ne olduğuna ve online siber zorbalığın farklı türlerine ilişkin bilgiler veriliyor.

Projenin yine online ortamda gerçekleştirilecek olan hackathon aşamasında ise bu önemli soruna karşı teknoloji tabanlı çözümlerin üretilmesine odaklanılıyor. Farklı ülke ve bölgelerde düzenlenen her hackathon sonunda siber zorbalığa karşı teknoloji tabanlı yenilikçi ürün fikirlerinin geliştirilmesi ve en iyi fikirlerin ödüllendirilmesi de hedefleniyor. Women’s Safety Hackathon etkinliklerinin ilki Şubat 2020’de Dubai’de gerçekleştirilmişti.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google Türkiye kadına dijital şiddete karşı harekete geçti!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  hep kadına şiddet zaten hep ona önlem alın, erkeğe şiddet ne olacak? kendi hemcinsinden veya kadından şiddet gören erkek insan değil mi? bişeyi yapcaksanız düzgün yapın taraflı değil. erkek kadın eşit diye atıp tutuyosanız tvlerde (ki zaten öyle benim için de) insanlığa şiddet adı altında savaşın, sadece kadına şiddet değil.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Google Türkiye’mi kaldı ? Kapanmamış mıydı ofisleri ?

" Google Türkiye kadına dijital şiddete karşı harekete geçti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Türkiye kadına dijital şiddete karşı harekete geçti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Türkiye kadına dijital şiddete karşı harekete geçti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 2. 2 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 3. 3 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 4. 4 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 5. 5 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 7. 7 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 8. 8 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 9. 9 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 10. 10 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!