Okunma

Google TV Yasaklandı


25 Ekim 2010 Pazartesi 12:00
Google TV Yasaklandı

Google’ın televizyon ve interneti bir araya herkesin rahatça kullanabileceği bir şekilde bir araya getirmeyi hedeflediği Google TV hizmeti kısa bir süre önce kullanılmaya başlandı. (Google TV Satışları Başladı)

Uyumlu bir televizyon ve uydu alıcısına benzer bir cihazdan oluşan Google TV ile normal televizyon yayınlarını seyredebilmenin yanı sıra internet üzerindeki video içeriğini de doğrudan izleyebilmek mümkün.

 

Sony, Google TV için özel bir ürün piyasaya sürdü

 

Online Yayınlar

Örneğin, Google TV’nin arama motoruna bir dizi ismi yazdığınız zaman üye olduğunuz kanalın online listesinde bulunan bölümleri izleyebiliyorsunuz. Böylece bir bakıma istediğiniz zaman istediğiniz şeyi televizyondan izleme şansı yakalıyorsunuz.

Temelde çalışma prensibi bu şekilde olan ve büyük umutlarla piyasaya sürülen Google TV’nin önüne çok ciddi bir engel çıktı.

Dev Kanallardan Yasak

ABD’nin en büyük televizyon ağlarından olan ABC, CBS ve NBC, kendi online video içeriklerine Google TV üzerinden erişimi yasakladı. Bu yasağın sebebi ise reklam gelirlerinin düşme tehlikesi.

ABC, CBS ve NBC popüler dizilerinin bazı bölümlerini resmi internet sitelerinde yayınlıyor. Google TV de bu içeriği televizyon ekranından gösterebiliyor.

 

Bazı kanallar popüler dizilerini internet sitelerinde de yayınlıyor

 

Reklam Karmaşası

Kanallar internet üzerinde yayınlanan bölümler ve televizyonda yayınlananlar için ayrı reklam bedelleri sunuyor. Google TV, internetten izlenen bir şeyi televizyon ekranında göstererek kanalların reklam gelirine darbe vurmuş oluyor. Reklam verenler daha az para ödeyerek reklamlarını televizyon ekranından izleyici ile buluşturmuş oluyor.

İşte bu sebeple, önde gelen kanallar Google TV’ye erişim yasağı getirme kararı aldı. Normalde herhangi bir bilgisayardan erişebileceğiniz bu video içeriklere, Google TV’den artık girilmiyor.

:: Sizce televizyon kanalları yasak kararlarında haklı mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google TV Yasaklandı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Türkiyede yasakçı kafaların bunu yasaklamasına gerek bile yok… Bizi mahkum ettikleri ttnet tekelinin 1mbit sınırsız(!) bağlantısı ile ancak tivibu izlenir…

" Google TV Yasaklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google TV Yasaklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google TV Yasaklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "