Google, ‘üç boyutlu sahne’de devrim yapıyor


12 Şubat 2021 Cuma 09:59
ABONE OL
Google, ‘üç boyutlu sahne’de devrim yapıyor

Google‘ın açıklamasına göre, son birkaç yılda 3 boyutlu sensörlerin örneğin lidar, derinlik algılama kameraları ve radarın her yerde artması, bu cihazların yakaladığı verileri işleyebilen sahne anlama teknolojisine ihtiyaç yarattı. Google bu ihtiyaç türünde bir teknolojinin, otonom arabalar ve robotlar gibi bu sensörleri kullanan makine öğrenimi sistemlerinin gerçek dünyada gezinmesini ve çalışmasını sağlayabileceğini ve mobil cihazlarda geliştirilmiş bir artırılmış gerçeklik deneyimi oluşturabileceğini düşünüyor.

Arama motoru sağlayıcısı Google, bilgisayar görüşü alanının, mobil 3D nesne algılama, şeffaf nesne algılama ve daha fazlası için modeller de dahil olmak üzere 3D sahne anlayışında son zamanlarda iyi bir ilerleme kaydetmeye başladığını belirtiyor. Ancak şirket, yayınladığı blog gönderisinde, sınırlı kullanılabilirlik araçları ve olabilecek kaynaklar nedeniyle alanda faaliyet göstermenin zor olabileceğini aktarıyor.

Google AI, TensorFlow 3D’yi yayınladı

Teknoloji devi Google, üç boyutlu sahne anlayışını daha da geliştirmek, iyileştirmek ve ilgilenen araştırmacıları için giriş engellerini azaltmak adına üç boyutlu derin öğrenme yeteneklerini TensorFlow’a getirmek için tasarlanmış modüler ve verimli kitaplık TensorFlow 3D‘yi yayınladı.

Teknoloji şirketinin geliştirdiği TensorFlow 3D kütüphanesi, daha geniş araştırma topluluğunun son teknoloji 3D sahne anlayış modellerini geliştirmesine, eğitmesine ve dağıtmasına olanak tanıyor. Ayrıca yeni kütüphane popüler işlemler, kayıp fonksiyonları, veri işleme araçları, modelleri ve ölçümleri de sağlıyor.

TF 3D ayrıca, 3D nesne şekli tahmini, nokta bulutu kaydı ve nokta bulutu yoğunlaştırma gibi diğer potansiyel uygulamaları da etkinleştirebiliyor. Buna ek olarak, standart 3D sahne anlayış veri kümelerinin eğitimi ve değerlendirilmesi için birleşik bir veri kümesi özelliği ve yapılandırmasını da sunuyor.

Google’ın bir blog gönderisinde duyurduğu yeni kitaplık, şu anda Waymo Open, ScanNet ve Rio veri setlerini destekliyor. Bununla birlikte, kullanıcılar NuScenes ve Kitti gibi diğer popüler veri setlerini benzer bir formata özgürce dönüştürebiliyor ve bunları önceden var olan veya özel olarak oluşturulmuş ardışık düzenlerde kullanabilecek.

Ayrıca Google, kullanıcıların çok çeşitli 3D derin öğrenme araştırmaları ve uygulamaları için TF 3D’den yararlanabileceğini, hızlı bir şekilde prototip oluşturmaktan ve yeni fikirler denemekten gerçek zamanlı bir çıkarım sistemini uygulayabileceğini ifade ediyor.

Google tarafından üç boyutlu sahne anlayışını daha da geliştirmek ve iyileştirmek için yaratılmış olan TensorFlow 3D hakkında daha fazla bilgi almak için buradan Google’ın konu ile alakalı yayınladığı blog gönderisine ulaşabilirsiniz.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Google, ‘üç boyutlu sahne’de devrim yapıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, ‘üç boyutlu sahne’de devrim yapıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, ‘üç boyutlu sahne’de devrim yapıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  2. 2 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  3. 3 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  4. 4 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  5. 5 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  6. 6 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  7. 7 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  8. 8 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  9. 9 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  10. 10 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık