Okunma

Google Ülke Güvenliğini Tehdit Ediyor Mu?


10 Haziran 2016 Cuma 12:00
Google Ülke Güvenliğini Tehdit Ediyor Mu?

Google Street View aracı, sahip olduğu 360 derece panoramik kameralar aracılığıyla hemen hemen her cadde, sokağı gözlemleyebiliyorlar.

Panoramik manzaralar eşliğinde kullanıcılara şehir turu attırma hizmetlerini sunan Google Street View, güvenlik zafiyeti oluşturduğu iddiası ile karşı karşıya.

Google street view Hindistan’da engellendi

Sahip olduğu 360 derece panoramik kamerası ile bulunduğu şehirlere ait caddelerin, sokakların görüntüsünü kullanıcılara ulaştıran araç, Hindistan’da güvenlik tehlikesi yarattığı iddiaları ile muhattap durumda.

Google’ın Street View aracının güvenlik zafiyetine sebebiyet verdiğini ifade eden yetkililer, aracın ülkede kullanımını askıya aldılar.

Google, daha önceki süreçte benzer endişeler üzerine, Mayıs 2011’de Hindistan’ın Bangalore kentinde yerel polis tarafından yerel görüntüleri toplamaktan men edilmişti.

16-06/10/google-street-view-india.jpg

Hindistan’ın gösterdiği bu katı tavrı ileri ki süreçte yumuşatabileceği ise The Next Web’deki haberde yer aldı.

Nitekim Hindistan Devlet Bakanı Kiren Rijiju, Coğrafi Bilgi Yönetmeliği ile ilgili fikir sahibi olduğunu, hükümet olarak internet tabanlı haritalama uygulamalarını değerlendirebileceklerini dile getirdi.

Hindistan Hükümeti’nin ülke genelinde var olan mevcut fakir halk ve sokak durumlarını dünya genelindeki kullanıcılara sunmaması nedeniyle Google’ın uygulamasına karşı bir tutum izlediği belirtiliyor.

Var olan sorunları, insanlara göstermeyerek göz ardı etmenin, sorunların çözüm yoluna herhangi bir katkı yapmadığını ifade etmekte yarar var.

:: Hindistan Hükümeti’nin Google Street View araçlarına yönelik tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Google Ülke Güvenliğini Tehdit Ediyor Mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Biri bizi gözetliyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Neden durdurulmuş ineğe mi çarptı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sokakların fotoğraflanması ülke güvenliğini tehdit etmez, saçmalamışlar resmen. Ancak evlerimiz, evlerin içi gözleniyorsa, dinleniyorsa işte o zaman devletler google'a veya benzeri firmaları en ağır şekilde haddini bildirmeli.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Canlı olmadığı için ne gibi bir tehdit olabilir.

" Google Ülke Güvenliğini Tehdit Ediyor Mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Ülke Güvenliğini Tehdit Ediyor Mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Ülke Güvenliğini Tehdit Ediyor Mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "