Google ve Apple’ın Corona virüsü takip sistemi hazır


21 Mayıs 2020 Perşembe 11:14
Google ve Apple’ın Corona virüsü takip sistemi hazır

Corona virüsü sebebiyle bildiğiniz gibi birçok şirket hem ülkelerle hem de bağımsız kuruluşlarla birlikte aktif bir şekilde yeni çalışmalar yürütüyor. Geçen ayların başlarında Google ve Apple Corona virüsü takip sistemi geliştirmek için ortak çalışacaklarını duyurulmuştu. İşte Google ve Apple ikilisinin Corona takip sistemi hazır!

Google ve Apple Corona virüsü takip sistemi kullanıma hazır

Geçen aylarda durulan iki teknoloji devi imzalı Corona virüsü takip sistemi için kollar sıvanmıştı. Bir süredir çalışma yapılan sistem,  Corona virüsüne yakalanmış kişilerin takibini yapacak. Google’ın blog sayfasında yayımlanan uygulama hakkında detaylı açıklamalar da bulunuyor.

Corona virüsü bulaşmış kişileri izlemek için kullanılması planlanan bu temassız izleme teknolojisi, enfeksiyona sahip insanları tanımlayıp onların karantinaya alınma süreçlerine yardımcı oluyor. Devletlerin söz konusu salgını kontrol altına almaya çalıştığı bu dönemde Corona virüsü takip sistemi virüsün daha fazla insanda kontrolsüz bir şekilde yayılmasının önüne geçebilir.

Dünya çapında görülen bu virüs salgınının yayılma hızını yavaşlatmak için bir araya gelerek iş birliği yapan iki dev şirket, virüsün izlenmesini kolay hale getirmek istiyor.

Google ve Apple Corona virusu takip sistemi-Corona virusu takip sistemi

Bu uygulama temelde, Corona virüsü pozitif çıkan kişilerin telefonlarında temas kurduğu kişiler listelenecek. İlgili kullanıcılara daha sonra virüs testi pozitif çıkan birisi ile temas ettiklerine dair bildirim yapılacak. Bu sayede insanlar kişisel karantinalarını oluşturabilecek.

Apple ve Google’ın Corona virüsü takip sistemi teknolojisi sağlık kuruluşları tarafından kullanılabilir. iOS ve Android, bu uygulamalarla uyumluluk için aktif olarak güncelleniyor. Bu uygulama insanların gizliliğine önem verdiği için GPS kullanmıyor. İki dev şirketin de söylediğine göre gizlilik politikalarına sıkı sıkıya bağlılar.
Söz konusu uygulama salgın bittiği zaman kullanım dışı kalacak.yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google ve Apple’ın Corona virüsü takip sistemi hazır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google ve Apple’ın Corona virüsü takip sistemi hazır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google ve Apple’ın Corona virüsü takip sistemi hazır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  2. 2 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  3. 3 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  4. 4 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  5. 5 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  6. 6 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  7. 7 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  8. 8 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  9. 9 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  10. 10 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!