Okunma

Google ve FIAT-Chrysler Ortak mı Oluyor?


29 Nisan 2016 Cuma 17:00
Google ve FIAT-Chrysler Ortak mı Oluyor?

Google kanadı bir süredir altyapısını oluşturduğu sürücüsüz otomobil üretimi konusunda ilerlemesini kaydederek kendine bu işi seri üretime geçirecek deneyimli bir üretici ortak arıyordu.

Son dedikodular bu birlikteliğin FIAT-Chrysler cephesi ile birlikte olacağı yönünde. Aslına bakılırsa durum dedikodudan biraz daha ötede.

FIAT-Chrysler

FIAT-Chrysler markalarının ortaklığı yakın geçmişe dayanıyor. İlk başta FIAT markası Chrysler’in %58.5’luk hissesini satın almıştı.

Kalan %41.5’lik hissenin de 21 Ocak 2014’te alınmasının ardından hisselerin tamamı FIAT’a geçmiş ve birliktelik FIAT-Chrysler markasının doğuşuna vesile olmuştu. 

Bugün FIAT-Chrysler markası dünyanın 7. En büyük otomobil üreticisi olarak dikkat çekiyor. Bunu dikkate alan bir diğer dev de Google oldu.

16-04/29/google_self_driving_car_at_the_googleplex-1280x847.jpg

Google bir süredir seri üretim aşamasına geçmek için kendine deneyimli bir otak arıyordu. Yakın zamanda Ford ile birlikte Google’ın Otonom araçların üretimi için ortak bir şirket kuracağı da gündeme gelmişti.

Google’ın bu arayışlarını duyan FIAT-Chrysler yetkilileri de markanın üretim bandını genişletmek adına Google ile yapılacak bir ortaklığın ne derece faydalı olacağını düşünürek bunun kaçırılmaması gerek bir fırsat olduğunu düşünmeye başladı. 

Otomobil endüstrisinde sözü geçen bir analiz şirketinin; ” Neredeyse bütün otomobil üreticileri kendi bünyelerindeki fabrikalarda bu tarz Otonom sistemler için AR-GE bölümlerine yer açmaya başladı, onlar da biliyor ki gelecek burada” açıklaması ile birlikte Google gibi bir teknoloji devini kendi safına çekebilen markanın bu üretim yarışında bir adım öne çıkacağı görüşünde.

Google cephesinden yapılan açıklama bunların sadece iddaa olduğu yönünde. FIAT-Chrysler yetkilileri ise daha temkinli davranarak yorum yapmaktan çekindiler. Tüm bu kulislerin ardından yakın zamanda bu ortaklığın açıklanmasına kesin gözü ile bakanlar da yok değil. 

:: Otonom araçları yollarda ne zaman aktif bir şekilde görmeye başlayacağız?
yazarOzan Öğretmenoğlu

Ana branşı otomotivin tutkunu olan Ozan, bilişim ve mobil cihazlar hakkında bilgi sahibi. Ozan en güncel otomotiv ve teknoloji haberlerini takipçilerimiz ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Google ve FIAT-Chrysler Ortak mı Oluyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Hayırlı olsun Google surucusuz araba yapar…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    üçlü combo yapiciler biye desana

  3. SDN Okuru dedi ki:

    ARKADAŞLAR HAYIRLI OLSUN "GOOGLE NOW "TÜRKİYEYE GELDİ. (Hiç dil ayarlarıyla oynamadan )

" Google ve FIAT-Chrysler Ortak mı Oluyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google ve FIAT-Chrysler Ortak mı Oluyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google ve FIAT-Chrysler Ortak mı Oluyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "