Okunma

38 Ülkeye Var Türkiye’ye Yok


02 Ağustos 2011 Salı 17:13
38 Ülkeye Var Türkiye’ye Yok

Ülkemizde en çok kullanılan ve sevilen internet markalarından biri olan Google, bu sevgiye karşılık vermeyecek gibi görünüyor. CEO‘su geçtiğimiz ay ülkemize gelen ve olumlu mesajlar veren şirket, sözünü tutmuyor.

Gmail üzerinden telefon görüşmesi sağlayan Google Voice servisi, 38 ülkeye daha açıldı. Listede, hem altyapı hem de nüfus açısından Türkiye ile yarışması mümkün olmayacak ülkeler bile var. Ama Türkiye, yine yok.

Nasıl Yapılıyor?

Ülkemizi es geçse de, okurlarımızı bu yenilik hakkında bilgilendirmeye devam edelim. Gmail üzerinden yapılan aramaların fiyatlarına, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Reklam Dışında Ödeme Yapılamıyor

Google‘ın sunduğu bu servis içinde, internet kullanıcı sayısı birçok Avrupa ülkesinin tüm nüfusundan bile fazla olan Türkiye‘nin olmaması, Google ile Maliye Bakanlığı arasında yaşanan problemden kaynaklanıyor.


Denemek istediğimizde “aldığımız” ekran budur.

Google üzerinden ödeme yapıldığında firma, Türkiye‘ye vergi ödemek istemiyor. Bu nedenle ne benzer hizmetlerden ne de Android üzerinden satın alma işlemi gerçekleşmiyor.

Güncelleme – 3 Ağustos 2011 / 17:26

Bazı okurlarımız, Gmail arabirimi İngilizce yaptığında bu özelliği kullanabildiğimizi söyledi. Denediğimizde, gerçekten de kullanabildiğimizi gördük. Arabirimi yeniden Türkçe yaptığınızda ise “Gmail içinde sesli arama, mevcut konumunuzda kullanılamıyor.” mesajı ile karşılaşıyorsunuz. Google, bizi şaşırtmaya devam ediyor.

Google’ın bu tutumu karşısında ne düşünüyorsunuz?
Tıklayın, konuyu forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

49 yorum - “38 Ülkeye Var Türkiye’ye Yok”

 1. Irfan Miral dedi ki:

  ötv, öiv, kdv gibi vergileri vatandaş ödüyor, google’ın ödeyeceği vergi belli, öyle diğer ülkelerde öle değil Türkiye’de ötv var bilmem ne var ben olsam ben de ödemem demiş biri.. onları zaten ödemiyor ki.. ingilterede daha fazla vergi ödüyor.. ben €10 yükledim vergisini de kesti, fatura verdi mi..yoo fatura da vermiyor, ofisleri yok yani, hangi unvan ile fatura kesecek, ben şimdi bu giderimi gösteremiyeceğim. o parayı da almış oluyor yani, bu konu da hiiiç de haklı değil, siz kullanıcı olarak işin bu boyutlarını düşünmüyorsunuz, ama biz firma olarak google a reklamlamdı oydu buydu bir sürü para ödüyoruz, Türkiye ofisleri olmadığı için irlenda bakıyor, sürekli sallanıyoruz, hesaplarımız donduruluyor,askıya alınıyor, 1-2 hafta reklamlarımız çıkmıyor, sonra mail geliyor sistemden otomatik,ee ne.. işte bi yanlışlık oldu verdiğimiz zarardan ötürü özür diliyoruz, pardon ama ben tıkır tıkııır, çatır çutuur çekiyorum tek çekimde sana kredi kartı ile paranı, senin özrün hangi bankada hangi firmada çek yerine geçiyor ?.. Google Türkiye’de bir an önce ofis açıp, Türkiye’ye gereken servis ve desteği vermeli, ama işlerine gelmiyor, vergi diye aldıkları paraları da kasaya atmak tatlı geldi sanırım, firmamın tüm hizmetleri google üzerinde çalışıyor ama böyle devam ederse komple engellesin iletişim bakanlığımız, adam gibi yapıyorlarsa yapsınlar, hayır ben o bu şu derken devletimize diye ödediğimiz milyonlarca lira bunlara gidiyor, insanın kanına dokunuyor aldığın hizmetin parasını öde üstüne bir de vergi diye verdiğin parayı da kasasına atsın. yenilir yutulur kabul edilir bir şey değildir bu!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bu yaz Amerika’dayken kullanıyordum. Amerika içi her yöne tüm numaraları aramak ücretsizdi. Türkiye’yi aramak için ise 10 dolar kredi yüklüyordum. Yaklaşık 10 gündür Türkiye’deyim ve ev telefonlarını dakikası 3 cent, cep telefonlarını da dakikası 14 centten arayabiliyorum. Ha bu arada gmail gibi google hizmetlerinin tümünü İngilizce kullanıyorum. Dil seçimiyle alakası var mıdır bilmiyorum. Şu anda Türkiye’deyim ve sorunsuzca kullanıyorum.

 3. muratflash dedi ki:

  Ben Türkçe olarak kullanıyorum…

 4. watchers dedi ki:

  evet o vergiler adece ülkemizde uygulanıyor burası türkiye google voice artık türkiyedede aktif troya duyrulur

 5. empati2001 dedi ki:

  kdv % 18, özel iletişim vergisi % 15(bu vergiyi anlamadım)
  Diğer ülkelerde böyle vergiler var mı araştırılması lazım. Bu yüksek vergiler sadece ülkemizde uygulanıyorsa google haklı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Google Türkçe kullanıyorum, herhangi bir sıkıntı yok. Kullanabiliyorum.

  Ayrıca bir açıklık getireyim şu vergi olayına sen ***** üzerinden ürün aldığında ***** Türkiye’ye vergi veriyor mu? Faturayı gönderiyor sana ama vergisini amerikada ödüyor. Aynı şey google için de geçerli. Adamın burda şirketi var ama o şirketin yaptığı faaliyetler belli onların faturasını kesiyor ve vergisini ödüyor. Google Voice, Google Inc. ürünü ve amerikada vergisini ödüyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  geldi bile ya ben ilk denememi yaptım hatta bugün

 8. justsetmefree dedi ki:

  Zamanla gelir sakin

 9. 1ruby1 dedi ki:

  bende de etkin ve türkçe kullanıyorum =)

 10. eratosten dedi ki:

  Evet ya Google Voice benim Gmail’de etkin görünüyor. Hemen nasıl kullanıldığı ile ilgili bi yazı bekliyoruz sizlerden

 11. SDN Okuru dedi ki:

  diğer ülkelere vergi veriyorlarsa bize de versinler.

  yok onlara vermiyorlarsa, biz niye diretiyoruz?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar haklı maliye bakanlığında suç birazda kendimizde arayalım suçu ***** yok bizim ülkemiz olmaz haksızda olsa haklı sayılır deme 🙂

 13. octavarium dedi ki:
 14. Troy dedi ki:

  Güncelleme: Bazı okurlarımız, Gmail arabirimi İngilizce yaptığında bu özelliği kullanabildiğimizi söyledi. Denediğimizde, gerçekten de kullanabildiğimizi gördük. Arabirimi yeniden Türkçe yaptığınızda ise "Gmail içinde sesli arama, mevcut konumunuzda kullanılamıyor." mesajı ile karşılaşıyorsunuz. Google, bizi şaşırtmaya devam ediyor.

 15. Troy dedi ki:

  İngilizce yapınca bende de aktif hale geldi bu arada.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  kapitalizmi hiç anlamamışsınız. biz google’ın peşinde değil koşmayacağız, google bizim peşimizde koşacak. çünkü kendimizi ne kadar küçük görsek de birinci dünya ülkesiyiz ve zenginiz. paranın kokusunu alan şirket gelir, rahat olun 😉

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Maliye Bakanlığı’nın aslında suçu yok Google eğer ülkemizde hizmet vericekse vergisinide tıpış tıpış ö***** servisleri açmamakla kendi kaybeder.

 18. xmRipper dedi ki:

  Ben bir önceki mesajımda da yazmıştım, ilk gördüğümden beri otomatik olarak aktifleşti. ***** />
  Proxy falanda kullanmıyorum. Yurtdışında da değilim, Türkiye’***** />

  Tek fark, tüm Google ürünlerini İngilizce kullanıyorum. Gmailim falan hep İngilizce. Ondan dolayı bende aktifleşmiş ***** />
  Sabit hatlara 0.02€ =~ 4 kuruş , cep telefonlarına 0,10€ = 20 kuruş ***** />

  Android Market’ten alışveriş yapmak için Google Checkout hesabımda kredi kartım ***** />

  Dolayısıyla kredi yüklemek istediğimde Google Checkout’a yönlendiriyor, oradan 10€ =~ 20 TL lik yükleme ***** />

  Bir problem yok.

 19. Cursed dedi ki:

  denedim kullanılabiliyor. fakat türkçe bir sayfaya yönlendirip kredi yüklememi istiyor

 20. dgncn dedi ki:

  Ben dün akşam denemiştim geçerli değil diyor bende de.

 21. Troy dedi ki:

  Bu arada bazı arkadaşlar deneyip gerçekleştirdiklerini söylüyorlar.

  Ben denedim ülkeniz için geçerli değil diyor.

  Sizde durum nedir dostlar?

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Dns değiştir sende ben olsam bende açmam türkiyeye hemen suistimal ederler. Türkiye bişey varmış gibi hemen ağır bir vergi yapıştırır.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bu noktada bir yanlışınız var çünkü Türkiye araması da yapılıyor. Bizzat denedim ve gördüm.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Hem Türk vatandaşından para alacak hem de vergi vermeyecek! Google vergisini vermeden dünyayı ele geçiremez. Tabi birde firefox olduğu sürece .:)

 25. SDN Okuru dedi ki:

  niye Türkiye’yi o kadar küçük görüyosun

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Vay terbiyesiz

 27. leoni_turk dedi ki:

  Nonoh daha ucuz ve kredi yukledikten sonra sabit telefonlar ucretsiz

 28. CrazymnyD dedi ki:

  google dan eksik kalmaya üzülsem mi sevinsem mi bilemedim bu kadar da hayatımın içinde olmasın ya ) interneti ayrı bir dünya olarak görürsek google bu dünyanın lideri herşeye de el atma be kardeşim…

 29. bLaCkSouL dedi ki:

  Google’ı severim ama servislerinde Türkiye’ye yaptığı kısıtlamalar kesinlikle can sıkıyor artık. Bu olay da artık vergiden çıktı. Android markette ücretsiz uygulamaları bile indiremiyoruz Türkiye’den alınmış sim kartıyla. Apple store gibi USA hesabı olayı da yok. Anca programla çöz. Umarım en kısa zamanda Türkiye’deki potansiyelin de değerini anlarlar.

 30. adoganses dedi ki:

  türkler bu işinde ..okunu çıkarır diye düşünmüşlerdir.

 31. speedy dedi ki:

  Google ne düşmanlık yapmış Türkiye’ye merak ettim, sonuçta yabancı bir şirket ne yapacaktı yaranmak için cami mi yapsaydı mevlüt falan okutsaydı. Biriside demiş google ”Türkiye üzerinden büyük paralar kazanıyor ve bir şekilde bunun vergisini vermek zorunda” tamam güzel söylemişsin ama adam benim kurallarımda bu yok diyor demekki, diğer 38 ülkeden bizden kazandığının bilmem kaç mislini kazanıyordur o ülkeler bunu sorun etmiyor yada bir orta yol bulunuyor demekki, uyacaksın l*n demek fayda getirirmi? Ha dersin ki benim şartlarım bu o da der şartlarım bu anlaşırsınız, hadi anlaşamadınız açtırmazsın adamda açmaz servisini olur biter yalvaracak hali yok. Diğer ülkelere vergisini veriyor bütün ülkelerin tüm taleplerine eyvallah diyor bize gelince artislik yapıyor o zaman tamam google’ni kafası tez vurula ama yok öyle bir durum. Belki olay vergi vermek istememesi değil bizim ülkedeki vergilerin ötv,*****.. gibi saçma sapan fahiş bir sistemler oluşmasıdır, yerli firmalar bunu vermek zorunda ama google benim alnımda keriz yazmıyor vermem diyordur belki ben olsam bende vermem.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  aman ne üzüldüüük 😛

 33. kaberdey dedi ki:

  şu anda proxy ile ulakbime bağlıyım ve bende çalışı***** />
  ama Normal bağlantıyla denemedim

 34. mardecity dedi ki:

  konuya uygun olması açısından

 35. SDN Okuru dedi ki:

  kuunteer, saçmalama istersen, sorun ülkemizde sen google’a laf atıyorsun, adamlar servis oluşturuyorlar ama ülkemizin saçma tutumları yüzünden gelmiyorlar, gelmekte istemiyorlar. ben üzülüyorum ama bu konuda haklı buluyorum onları. android market ise apayrı bir fiyaskodur bu konuda, ülkemiz adına en çok acınası olaylardandır…

 36. SDN Okuru dedi ki:

  adam gibi vergi ödesinler, elin kıytırık ülkelerine veriyolarda bizi es geçiyolar. google voiceymiş çokta tın yani

 37. SDN Okuru dedi ki:

  adam gibi vergi ödesinler, elin kıytırık ülkelerine veriyolarda bizi es geçiyolar. google voiceymiş çokta tın yani

 38. xmRipper dedi ki:

  Bende aktif az önce denemek için arama yaptım ??
  Sabit hatları ararken dakikası ~4 kuruş, cebi ararken ~20 kuruş yazı***** />
  Google Checkout hesabıma eklediğim kredi kartındanda ~20 TL lik yükleme yapılabiliyor.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  bing egeçiyorum

 40. fraud3 dedi ki:

  Bir çok kişi iplememiş belki ama google Türkiye üzerinden büyük paralar kazanıyor ve bir şekilde bunun vergisini vermek ***** boykot etmek üzere bir örgütlenme olsa bende katılırdım.Belki biraz ileri gidicem ama gerekirse yeni gelecek sistemle google ***** kısa sürede anlaşmaya varırlar o zaman..

 41. kuunteer dedi ki:

  alıştık google ın türkiye düşmanlığına

  google türkiye fanları düşünsün

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Fazla sürmez yakında Türkiyeye de gelir merak etmeyin o kadar kolay mı her ülkede birden olsun.

 43. SDN Okuru dedi ki:

  topu tüfeği alıp savaş ilan edelim böyle lafla peynir gemisi yürümez :=)

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Yutuba yasak çakalım öcümüzü alalım onlardan :d

 45. speedy dedi ki:

  Amma ağlamışsınız ya, ver misketlerimi küstüm demediğiniz kalmış bir…”Türkiye’nin olmaması, Google ile Maliye Bakanlığı arasında yaşanan problemden kaynaklanı***** sebebini kendiniz söylemişsiniz nedir bu sitem, elbet sorun çözülür servis açılır.

 46. Ghost34 dedi ki:

  … niye almıyorsun bizde niye yoh

 47. ozkanbey dedi ki:

  Bidaha da google voice kullanmam bende hıh

 48. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye neki listesine alsın

" 38 Ülkeye Var Türkiye’ye Yok konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 38 Ülkeye Var Türkiye’ye Yok ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 38 Ülkeye Var Türkiye’ye Yok ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "