Okunma

İnternet Siteniz Google’dan


19 Haziran 2014 Perşembe 21:24
İnternet Siteniz Google’dan

Teknolojinin gelişimine paralel olarak çeşitliliği artan internet uyumlu cihazlar, kullanıcıları oldukça memnun ederken, web geliştiricileri de kara kara düşündürüyor. İlk önce sadece Internet Explorer vardı; sonra Firefox ve Chrome çıktı. Şimdi ise akıllı telefonlar, tabletler, farklı çözünürlüklerde bilgisayarlar ve sayısız web tarayıcı ile devasa bir pazar söz konusu.

Google’ın yeni yayınladığı Web Starter Kit, tüm bu karmaşayı çözerek geliştiricilere her türlü cihaz ve ekranda çalışacak web sitelerini tasarlamaları için ihtiyaç duyacakları taslak ve araçları sunuyor. Bu yeni kit ile bir web sitesini farklı platformlarda erişilebilir hale getirmek için kullanılacak tüm kod yığınları (boilerplate) hazır olarak sunuluyor.

Sistem nasıl işliyor?

Böylelikle web geliştiriciler, kodlama işinin angarya kısmından bir ölçüde kurtularak, yaratıcı tasarım çalışmalarına odaklanabiliyor.

Geliştiricilerin tek yapması gereken Web Starter Kit’te bir şablon (template) seçmek, siteyi bunun üzerine kurmak ve sonrasında bu sitenin test işlemini gerçekleştirmek. Google’ın bir önceki benzer çalışması olan Web Fundamentals üzerine getirilen Web Starter Kit, web geliştiricilerin ilk adımlarında onlara destek olmayı planlıyor.

Chrome’a özgü değil

Hizmeti sunan Google olunca, akla ilk olarak bu servisin sadece Chrome tarayıcı ya da Android cihazlara odaklı olacağı gelebilir. Ancak işin aslı öyle değil. Tüm internet tarayıcıları ve tüm platformlar, Web Starter Kit tarafından destekleniyor. Bunu mümkün kılan ise W3 Coalition tarafından sunulan web standartlarının baz alınması.

Web Fundamentals ve Web Starter Kit bir yandan aktif olarak geliştirilmeye ve yönlendirilmeye devam ediyor. Google geliştiricilerinden bir ekibin önderlik ettiği projede, açık kaynaklı yazılım geliştiricileri de destek sağlıyor.

Vaktiniz olsun yeter

Temel bir web geliştirme bilgisine sahip olan kullanıcılar için işleyiş ile ilgili olarak her türlü detayın dokümantasyonu bulunuyor. Bunlara tepki veren dizilimler, formlar, dokunmatik özellikler, medya, performans, cihaz kapasitesi ve geliştirme iş akışı kurmayla ilgili dokümanlar dahil. Tamamını Google’ın geliştirici blogundan temin edebilirsiniz.

:: Google bu hamleyle neleri değiştirir sizce?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “İnternet Siteniz Google’dan”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kurmayı başarabilen varsa iburdan da paylaşırsa seviniriz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bootstrap zaten piyasayı kavuruyor. Google da bu payın büyüklüğünü gördü hemen atladı, bi işede girmese olmaz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bence kötü oldu önüne gelen web sitesi yapabiliyorum deyip bizim işleri baltalayabilir…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bi izin günümde deneyim bakayım e ticaret sitesi yapabilecekmiyim.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bence gereksiz, zaten Birsürü Responsive CSS Framework var.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  süper

" İnternet Siteniz Google’dan konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Siteniz Google’dan ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Siteniz Google’dan ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "